Инициативата "Три морета" е инициатива, която има вече 4-5-годишна история. Освен политическия контекст, ние виждаме колко държавни глави от високо ниво събра тази инициатива в София, виждаме интерес и през Океана, което показва воля и подкрепа за инициативата. Towa заяви директорът на управление Стратегическо развитие и планиране в Българска банка за развитие София Касидова пред Bulgaria on air.
Икономистът добави, че инициативата "Три морета" е една регионална инициатива за една регионална глобализация.
"След последната финансова криза, ковид кризата сега, световната глобализация беше нарочена за виновница. Сега се случва точно обратното - има огромна нужда от една такава регионална глобализация и партньорства между държави за изграждане на обща инфраструктура", посочи още Касидова.
Според нея инфраструктурните нужди са огромни и затова са необходими нови партньорства със силна политическа подкрепа, които могат да идентифицират проекти и благодарение на това да се привлече дългосрочен ресурс.
Относно това кои са финансовите инструменти, които могат да запълнят тази нужда, експертът обясни, че тези инвестиции са бавни и дългосрочни, и добави, че се финансират на фази.
"След този първоначален ресурс, който е обещан и е във фонда, ще има следващи кръгове за събиране на нови инвестиции", посочи Касидова.
По думите й нужно партньорство с частни капитали, пенсионни фондове, чийто ресурс може да се насочи.
"Фондът, който управлява ресурса на инициативата, е построен така, че държавите да участват чрез своите банки за развитие. Нашата роля не е да генерираме проекти, а да опосредстваме комуникацията, да подпомагаме техническото управление. ББР е добре позиционирана да коментира, подпомага такъв ресурс и да насърчава българския бизнес, който е достатъчно подготвен с проекти, за да кандидатства в този фонд",обясни още икономистът.