Концепцията за съществуването на Българската банка за развитие (ББР) е сбъркана изначално. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ икономистът Лъчезар Богданов по повод скандала с дадените от банката близо 1 млрд. лева кредити на 8 фирми.
Колкото и да въртим, ще се стига до подобни съмнения за свързаност, докато има такава държавна банка. Решението за мен е ясно – такава банка не бива да съществува. Ако държавата иска да подпомага малкия и среден бизнес, може да го прави с гаранционни схеми през търговските банки. Ако пък държавата иска да подпомага по-големи фирми, за това си има съответните разписани правила и процедури. Механизмът трябва да е ясен и прозрачен, за да се избегнат съмненията, които витаят сега, заяви Богданов.
Очевидно механизмът, по който се отпускат кредитите от ББР, е непазарен, отбеляза икономистът Кузман Илиев.
Вече трябва да мислим за растеж, а не толкова за справяне с COVID кризата. Криза каквото имахме март-април миналата година, отдавна вече няма. Извън туристическия бранш, останалата част от бизнесе вече не би трябвало да е "болна", или ако има "болни" участници, може би е време те да излязат от пазара. Т.е. проблемите на такива бизнеси може би не са свързани с пандемията, а с лошо управление. Трябва да се говори за правилните реформи, които дават някакъв резултат, посочи Богданов.
Не може да се отрече, че служебното правителство има някакъв подход и добро желание, но всичките му мерки са частични. Трябва да създадем нормална среда за бизнес, без да се плашим взаимно с наказания, коментира Кузман Илиев.