Кирил Петков разкри каква е мечтата му за ББР и обяви нови мерки в помощ на бизнеса

Кадър - Нова телевизия
share

Никакви помощи не са спрени за заведенията. Заложени са такива обаче, че те са до май месец. Всеки, който трябва да получи помощи - ще ги получи. Новината е, че измислихме как да помогнем на средния и малък бизнес. Ще има много ликвидност за малките и средни предприятия. Това заяви в ефира на Нова телевизия служебният министър на икономиката Кирил Петков.

"Днес ще обявим нови мерки, които измислихме заедно с браншовите организации, профсъюзите и банките за това как да има максимално голяма ликвидност в пазара плюс максимално голяма помощ в етап, в който малките и средните предприятия трябва да се възстановяват", каза Петков.

В деня на указа за назначаването ми на министър съм подал документи за смяната на членовете на Надзорния съвет на ББР към БНБ, уточни той и добави, че това е било така, за да не губи и миг. На въпрос дали БНБ му е партньор или опонент в скандала с ББР, той заяви че БНБ си карат по буквата на закона.

Двама от Надзора на ББР се покриха, икономическият министър ги уволни

Попитан дали обвинява в нещо двамата освободени членове от ББР, той заяви, че целта на банката е да подпомага малкия и среден бизнес, а не да раздава по 100 млн. на големите компании. "Те са принципалът и са директно отговорни за спазването на устава и на закона за ББР. Там изрично се казва, че това е банка за малкия и среден бизнес. Когато от 1,9 млрд. се дадат 1,7 млрд. на 20 клиента, то твърдя, че това е несвойствено. Това са моите и вашите данъци и вместо от тях да се развива малкият и среден бизнес, а се дава на 20 души. С 1 млрд. можем да финансираме 10 малки предприятия, защо не ги даваме на тях. До този момент се дават огромни кредити извън устава и закона за ББР. Ако тази банка трябваше да дава такива кредити - то тя не трябваше да съществува, а тези пари щяха да ходят директно за подпомагане на средния бизнес. За една малка част от клиентите на банката има и нормални кредити", поясни икономическият министър.

На въпрос дали Делян Пеевски е имал кредити от ББР, Кирил Петков заяви, че в Булбартабак Пеевски е миноритарен собственик, а те са получили кредити. "Другият факт е, че той е собственик на Технополис, а те също са кредитополучател на банката. Два от 20. Миноритарен собственик означава част от хората, които притежават дадена компания", обясни Петков.

Той заяви, че е безпартиен и е със собствен бизнес. "Опитват се да ми сложат някакви заглавия. Аз се боря за прозрачност. Вчера поканих тези хора (Митко Симеонов и Велина Бурска) и им дадох цялото време да се защитят и да кажат защо и как са взимали решения, можеха да си кажат тезата. Но, ако човек го е страх от общественото мнение, значи има какво да крие. Всички трябва да знаем, че ББР има голяма ликвидност, тук не става дума дали е такава или не е, става дума за това къде са отишли нашите пари", уточни още той.

"Тези компании са клиенти на банката, това че надзорът не си е свършил работата и че толкова голяма концентрация е отишла в толкова малко фирми е проблем на надзора. Това не е атака към тези фирми. Много бих се радвал днес да ми кажат какво са направили с тези пари. Ако чуя как са развили нашата икономика с тези пари - ще кажа ок", категоричен бе Кирил Петков.

"Тепърва трябва да се изясни защо двама души с предходен опит от Агенцията по приватизация са взели решения да дават кредити от по 100 млн. на 20 души. Интересното тука е, че председателят на Надзора ми каза, че управителите не рапортуваха за какво са тези кредити, а и принципалът не се интересуваше. Банката се е управлявала по документи без реално да се интересува къде отиват тези пари. Принципалът е Лъчезар Борисов от Министерство на икономиката", заяви още той.

Моята мечта е в края на тези два месеца да имаме истински надзор в ББР, да подпомагаме средния и малък бизнес и да се отпускат по 5 млн. лв. кредити, заяви Кирил Петков.

 

Водещи новини

Още новини