Президентът Румен Радев и финансовият министър в оставка Кирил Ананиев влязоха в заточен спор по темата трябва ли да се актуализира държавния бюджет.
Държавният глава настоя правителството в оставка да внесе актуализация на бюджета, докато 45-ия парламент е още жив. Той обаче получи отказ от министъра на финансите с думите, че всички разходи са финансово осигурени.
"Доколкото видяхме от изслушването на Ананиев и после от Георги Ганев, новият председател на бюджетната комисия - няма консенсус по тази тема и се смята, че бюджетът в този си вид може да издържи", посочи журналистът и представител на Съвета за икономически и публични политики (СИПП) Михаил Кръстев в ефира на Bulgaria ON AIR. По-важният въпрос според него е защо не се правят бюджети, които нямат нужда от преправяне, а оставя вратичка за актуализация.
"Проблемът в момента да се прави актуализация на бюджет е, че нямаме данни за приходите от корпоративния данък. Тези постъпления още не знаем какви са, а те първа ще разберем какви са постъпленията от данъчните декларации на физически лица", заяви от своя страна икономистът Георги Вулджев.
Според него големият проблем с държавните харчове е, че се удължават разходни политики, които по презункция трябваше вече да са свършили - надбавките към пенсиите. Оттам идва основният натиск за актуализация. "Това е лош начин на водене на пенсионна политика. Не може да се увеличават пенсионните доходи с някакви помощи и се използва, за да се държи заложник този електорат", добави икономистът.
"Пенсионната система е с много заложени проблеми. През миналата година дупката в бюджета беше по-голяма. Това е сбъркана реформа, но промените не могат да бъдат предприети по време на криза", изтъкна Кръстев.