Част от мерките много бързо ще стигнат до крайния потребител. Като пример мога да дам пенсионерите, които веднага ще се възползват от тези 50 лева. Със сигурност обаче трябва да се ускорят процесите със социалните и икономическите мерки. Антикризисните мерки трябва да се случват сега, по време на кризата, а не след една година.
Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ икономистът Георги Ангелов, който коментира представените вчера от правителството социално-икономически за над един милиард лева за справяне с кризата породена от коронавируса.
"Средствата от мерките трябва да отидат за отваряне на нови работни места и предприятия. Мерките не трябва да бъдат за консервиране, както беше с мярката 60/40 - даваха се пари на затворени предприятия, за да не уволняват работници. Сега трябва да се стимулират инвестициите. Всеки, който отвори нови работни места, трябва да получава средства и подкрепа. Бюджетът за първите шест месеца на годината е на излишък и продължаваме да трупаме мазнинки. Всичко е въпрос на баланс. Не трябва да има нито голям излишък, нито голям дефицит. Излишъкът трябва да се изразходва премерено. Ако всичко върви наред, още есента ще можем да се възползваме от средствата от Европа", прогнозира Ангелов.
Заедно с него гост беше и икономистът Георги Вулджев. "Аз не разбирам как даването на 50 лева за пенсионерите е антикризисна мярка. Пенсиите не са намалявани и пенсионерите не са пострадали от кризата. За мен тези 50 лева са по-скоро предизборна мярка. Със сигурност трябва реформа на пенсионната система и увеличение на пенсиите, но тези 50 лева не са антикризисна мярка. Част от социалните грешки и икономическите мерки също са грешни според мен. Трябва да се наблегне на инвестициите, а не в мерки за раздаване на пари.