Ще помогне ли мярката да има български стоки в магазините на родните производители

Pixabay
share

Ще има ли повече български стоки в магазините и ще помогне ли това на родните производители, коментираха в сутрешния блок на БНТ Симеон Караколев - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и Божидар Петков - председател на Асоциацията на малинопроизводителите и ягодоплодните.

Симеон Караколев заяви, че в момента се създава една криза в Европа - на суровини, на потребление.

 

Министър Танева: Война с никой не водя. Постоянно нещата се менят, за да се спасят хората

 

"Една съществена част от нашето производство е със суровини, които не са от страната. Това в един момент ще доведе до спад на изкупните цени на продукцията, съответно масов фалит на фермери в страната и в един момент ще бъдем принудени да избираме дали да съществуваме или не занапред. Това е една от причините, тоест, засягам една от мерките, 90% от млечните продукти да бъдат с българско сурово мляко. Следващата е да има регионален достъп до всички локални производители на продукция. Това в европейски оттенък го има в почти всички страни, тоест, локалните продукти неминуемо намират място във всички хипермаркети", заяви Караколев.

"Основните ни искания са да бъдем в едни добри отношения с веригите и да бъде спазен принципът - както тези вериги спазват в другите страни, че когато има производство на родна продукция, да бъде намален минимум вносът и предлагането на подобна чуждестранна такава. Или когато е сезонът на ягодите, да се продават ягоди българско производство до тяхното изчерпване и след това вече да има внос. Същото да се отнася и за доматите, и за черешите, и т.н. Помолихме представителите на веригите да покажат графики от продажбите от минали години и по същия начин да наложим графиките на нашето производство и да се види къде има доминиране на българската продукция, къде има недостиг, и по този начин и двете страни да си направят план, така че и двете да са доволни. Да има българска продукция с приоритет, когато тя се произвежда, и да се внася вносна продукция, когато тя липсва у нас", каза  Петков.

Водещи новини

Още новини