Руснаците ни искали обяснение за газовата връзка с Турция

share

Защо ви е газовата връзка с Турция, защо ви е диверсификацията? Това е попитал шефът на УС на "Газпром" Алексей Милер българския министър на икономиката в петък.

Отговорът на Делян Добрев е бил точен и кратък: "Защото ни е скъп газът". Тези подробности от срещата разкрива "24 часа".

Добрев е отвърнал, че ни е скъп газът. "24 часа" научи подробности за срещата от източници, близки до преговорите.

От час и половина разговори в "Газпром" над час е говорил Милер. Той е изразил съмнение в сигурността на доставките от Каспийския регион. Дал пример с Туркменистан, където газът е безплатен и зимата там се завърта кранът и пада налягането в системата. Докато руските доставки били сигурни. Добрев се съгласил, че от толкова години доставки е имало два пъти проблем и той не е от Русия, а от Украйна.

На въпрос за ниските цени в Германия Милер е казал, че немски фирми влагат милиарди в добив на газ в Русия, поканил и България. Заповядайте, казал той, информира още "24 часа".

По договора за най-скъп газ за България е постигнато намаление от 20% от 1 април, казаха източниците. Според данните в решенията на ДКЕВР за цените на газа това е контрактът с "Винтерсхал" и по него се доставят най-малки количества. С отстъпките по другите договори миксът от газ на границата на България става малко над 470 долара, или обявеното вече от медиите намаление с 11,1 на сто.

Това сваляне на цените на газа откъм Русия обаче няма да стигне до крайните потребители на природен газ, включително и до топлофикациите, а оттам и до дръпване надолу на цената на топлоенергията, казаха високопоставени източници.

Причината е, че цената на входа въпреки намалението си остава висока. Поскъпването на газа с 12,73% било половината от това, което е поискал "Булгаргаз". Компанията внесе предложение в ДКЕВР за 25% увеличение от 1 април. Така че постигнатото в Москва поевтиняване ще компенсира газовата фирма. Тъй като отстъпката е до края на годината, вероятно от 1 юли ще се спести поскъпването на газа, а оттам и на парното за следващия зимен сезон. А от догодина се чакат новите договори с "Газпром", които да донесат по-голямо поевтиняване на природния газ.

В петък сутринта преди срещите с вицепремиера Игор Сечин и с министъра на енергетиката Сергей Шматко българският екип е бил притеснен от публикациите в руските медии. Там се съобщаваше, че Москва ще търси от София 1 млрд. евро компенсации за спирането на АЕЦ "Белене". Срещите обаче били конструктивни и изобщо не станало дума за компенсации, дела и неустойки.

Водещи новини

Още новини