Всички знаят как се определя цената на електроенергията – от КЕВР. Разбирам това, че предприятията искат справедлива цена на тока. Това заяви депутатът от ДПС Рамадан Аталай в предаването "Още от деня" по БНТ.
"ТЕЦ "Марица-Изток 2" изисква от КЕВР цена, която е в рамките на 110 лв., а комисията определя такава от 77 лв. за мегаватчаса. Още когато се произведе тока той вече е под себестойността си. Държавата трябва ли да подпомага ТЕЦ "Марица-Изток 2" при това положение? При един свободен пазар – отговорът е не. ТЕЦ "Марица-Изток 2" не може да реши финансовите си проблеми с изключването на половината блокове", каза още той.
Припомняме, че от Асоциацията на организациите на българските работодатели категорично възразиха срещу спасяването на ТЕЦ "Марица-Изток 2" . Те аргументираха становището си със загубите на ТЕЦ-а и липсата на стремеж за оптимизиране на разходите.
"Пазарът на електроенергия трябва да се либерализира. При всички случаи ще има увеличение на цената на тока – и за бизнеса, и за бита", разкри депутатът от ДПС.
"Без въглищните централи не можем да направим необходимия за населението микс. Нашето послание за "Зеления пакт – трябва" по най-бързия начин да се влезе в механизма за справедлив преход. Независимо дали сме за или против закриването на на въглищните централи, то до 2050 г. имаме споразумение за нулеви емисии”, допълни Аталай за работата на въглищните централи.
"По река Дунав може да се осъществят водноелектрически централи, които могат да реализират същата енергия, като от ядрени централи", категоричен бе депутатът.
Рамадан Аталай коментира и решението на прокуратурата да разследват целия приватизационен процес:
"И преди е имало ревизия на приватизацията. Но след три проверки и изтекъл срок на давност, едва ли ще намерят пропуски. Сега ще се хвърлят усилията на ДАНС и прокуратурата, за да може накрая ще се изкажат имената на моралните виновници", завърши народният представител от ДПС.