Пакет от мерки, които влизат в сила от 1 април предвиждат подкрепа за българи, дори и чужденци, които решат да дойдат в България и да работят по квалификацията си. Част от тях са да се поемат разходите за наем на квартира у нас за една година.
Ако завърналите се имат малко дете, ще им бъде осигурен детегледач, в случай, че не е класирано в детска градина. Ще се плаща транспорта от и до работното място. Ако е чужденец – се поема обучението на български език.
Планират се добавки към заплатата, ако се работи в район със заплата, по-ниска от средната за страната. Програмата е предимно насочена към учащите българи в чужбина.
В момента над 10 хил. са младите хора от България, които учат в престижни университети в Италия, Германия – 7 хил., Великобритания - 6 хил. и Шотландия – почти 1 200.
Социалното министерство е провело и проучване, според което над 60% от тези, които учат в чужбина – имат желание да се върнат в България.
Изборът да замине за чужбина прави Преслава преди 17 години. Тя е майка на две деца, и завършва магистратура в Сорбоната, съобщава БТВ. Споделя, че е „за“ идеята да се стимулира завръщането у нас, но смята, че тези мерки не са достатъчни да върнат нея и семейството ѝ в България.
Изборът да остане в България прави Росица Чакърова. Тя е самотна майка на две деца. Доходът ѝ не позволява да наеме детегледачка. „Аз трябва да отида във Франция, да емигрирам там, да се върна и тогава държавата да ми обърне внимание, и да ме стимулира по някакъв начин , че съм българска майка“, възмути се Росица.
От социалното министерство отричат обвиненията. Оттам припомнят, че и за родителите у нас има възможност по друг проект да получат помощ от детегледачка. Всеки желаещ да кандидатка за финансовия пакет може да го направи чрез платформа на Агенцията по заетостта. Условието е да докаже, че през последната година да живели в чужбина и да представят трудов договор с работодател в България. Очакванията са 300 човека да се възползват.