Още от години има предложение цената на водата да се договоря от всички, които участват в доставката и потребяването ѝ. Това е така нареченият "холандски модел". Водната концесия е добра, защото там няма политическо вземане на решение.
Това каза в предаването "Плюс минус" по Нова телевизия доцентът по икономика в СУ "Св. Климент Охридски" Красен Станчев по повод темата кой трябва да стопанисва ВиК дружествата - частни дружества или държавни и общински. "Концесията е най-добрата форма, защото там имаме частен изпълнител, който отговаря с имущетството си за това, което доставя. Цените се регулират еднократно от КЕВР за период от една година и това е проблем. Водата в България е евтина и това е така, защото всеки на избори обещава, че цената ѝ ще е евтина. Потребителят трябва също да има мнение при определянето на цената на водата", обяви Станчев.
"Няма аргументи за това, че концесията е по-лоша от държавното управление. Има лоши концесии, но като цяло всичко, което се управлява за по-дълъг период от частници, върви добре. Ако всичко стане държавно или общинско, ще се случат много такива кризи като в Перник. Общата отговорност винаги е по-лоша. Като цяло въпросът е защо няма правилни инвестиции във водната мрежа", разкри икономистът.