За какво харчи българинът най-много?

БТВ
share

Проблемът не е в стандарта на живот в последните години. Но ние започнахме от много лошо място, разликата към момента с европейските държави намалява. Това заяви финансистът Николай Василев в сутрешния блок на БТВ.

Според проучване на НСИ разходите за храна и безалкохолни напитки през миналата година са в размер на 1714 лева средно на лице от домакинство, или с 9,0% повече спрямо 2017-а.  Увеличила се е консумацията на плодове, кисело мляко, месо и газирани напитки. Отчита се спад на консумацията на плодове и хляб. Според статистиката харчим с 3 % повече за сметки и обзавеждане - 1 071 лв., 62,6 % от хората имат домашен компютър. 

"Харчим по-малко за храна, както правят и богатите държави. Бавно се модернизират жилищата, хубавото е, че всяко едно поколение ще живее по-добре и по-градски", разкри още той. 

"Инфлацията през март е 3.6 %. Инфлацията през 2009 г. е била 19 %. Това е десетилетието с най-ниска инфлация. В България заради наличието на валутен борд, инфлацията е скромна. Дефлацията обаче води до друг тип финансова криза. Ниската инфлация е нещо положително. Заплатите са се вдигнали с 30 % през последните 3-4 години", допълни финансистът. 

"Въпросът за Шенген и еврозоната е политически и зависи от това, дали ни искат или не. България още не е подала заявление за еврозоната", завърши Николай Василев. 

Водещи новини

Още новини