Български превозвачи сигнализираха, че близо 300 камиона са блокирани на турския граничен пункт „Капъкуле“. Причината е в новата система за събиране на пътни глоби и тол такси, наложени на чужди граждани по време на престоя им в Турция. Българските превозвачи недоволстват, че за да напуснат Турция, трябва да плащат глоби, за които не знаят кога и защо са наложени.
Димитър Димитров обяснява пред БНР: „Взимат едни пари за глоби. За нас не е ясно тези глоби за какво са. Тук ни дават един документ, плащаме 4000 лири. Нито ни дават фактура за какво са платени тези пари, спират камиона на границата и казват: „Трябва да платиш 4000 лири“, и няма гаранция, че за камиона на следващото влизане в Турция пак няма да искат 4000 лири, защото те не са обяснили първия път за какво са ги искали тези пари. Като не се платят парите, камионите стоят. В момента колеги има много, около 300 камиона стоят на границата, половината колеги нямат пари и чакат, а камионите не се пускат да излязат“.
Трети ден ситуацията на границата е неясна, а превозвачите се готвят за протест и настояват за среща на министрите на транспорта на България и на Турция.
От Министерството на външните работи предупредиха преди три дни, че ако не е възможно плащане на място, турските власти могат да задържат автомобила на паркинг на границата.
Генералното консулство в Одрин пък е готово да съдейства при оплаквания във връзка с новата система за плащане на глоби и такси на граничните пунктове в Турция. Срещу платените санкции от турската страна се издават съответните квитанции. Предявената за плащане сума може да бъде обжалвана, но след като бъде платена, поясняват от външното ни министерство.