Нашият Кодекс на труда в момента е един от най-добрите в ЕС. Дори има директива от Европейската комисия, в която се въвеждат реформи, които към днешна дата се съдържат в Кодекса ни. В това отношение Европа върви към България, а България върви в някаква друга посока. Това сподели в сутрешния блок на БНТ представителят от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.
,,Това, което се опитваме да направим в момента с въвеждането на двойното увеличение на извънредния труд, е да копираме робския закон на Орбан, който е абсолютно същия и който доведе до масови протести в Унгария. Така че ние няма отстъпим от нашата позиция и няма да позволим извънредният труд да се увеличи от 150 на 300 часа, защото това би било повече печалба за работодателите, но не и повече справедливост и равнопоставеност за работниците'', обясни Григорова.
,,Всяка година се правят промени в трудовия ни кодекс, но не бива да се променят духът и философията на Кодекса, които защитават работника. А в момента ни се предлага тотално разграждане'', посочи още представителят на синдикатите.
,,Смятам, че Кодексът в сегашният му вид е архаичен, тъй като има много нормативни положения, които не отговарят на модерните изисквания. Като пример мога да дам т.нар. бригадна отговорност. Какво означава това? Нали уж отговорността е лична, а пък в случая се говори за една отговорност, която е колективна?'', включи се по темата Жасмина Саръиванова от Българската стопанска камара.
,,Необходимо е извънредният труд да премине от 150 на 300 часа. И ако се стигне до такова решение, то ще става със съгласието на служителя, който, ако пожелае, може да откаже. Едва ли при един евентуален отказ работодателят му ще го уволни, тъй като всички знаем какво е нивото на безработица у нас, знаем, че пазарът на труда търси кадри… така че няма такава опасност. В крайна сметка няма и европейски акт, който да забранява извънредния труд'', заяви Саръиванова.