То тепърва предстои да бъде взето. Това каза членът на управителния съвет на Центъра за изследване на Балканския и Черноморски регион Илиян Василев на пресконференция в БТА.
Днес беше представено новоучреденото сдружение с нестопанска цел.
Той отбеляза, че стрес тестове се правят само на функциониращи реактори и от тази гледна точка проектът за централата не може да бъде подложен на такъв тест.
В момента се прилагат стандарти за проектиране на атомни централи на Международната агенция за атомна енергия, които имат препоръчителен характер.
След срещата на високо ниво на международната агенция през юни ще започне процесът на кодификация на новите стандарти, които след това ще са основа за нашата Агенция по ядрено регулиране да наложи нови изисквания към техническия проект.
Това, по думите на Василев, означава, че този проект ще трябва да се преработи и чак след това да бъде лицензиран.
Василев отбеляза, че след аварията в атомната централа на Япония, рискът по проект като "Белене" не може да бъде решен и управляван на ниво България, а на равнище ЕС, защото системите на ЕС за реакция трябва да бъдат включени. По тази причина по думите му ядреният риск няма да е с покритие 96 млн.лева, колкото е за "Козлодуй", а поне за десет пъти повече.
Новоучредена организация ще подготвя анализи по проблеми, свързани със заплахи от прояви на политически и религиозен екстремизъм, енергийна зависимост. В подготовката на тези анализи ще се привлекат и представители на региона.