Иван Иванов: Допълнителните правомощия на КЕВР ще изискват допълнително финансиране

Булфото
share

Промените в Закона за енергетиката разписват всички правомощия на КЕВР, но ще изискват допълнително финансиране. Това каза председателят на КЕВР Иван Иванов по време на обсъждането в НС на тема „Предстоящите промени в Закона за енергетиката – стъпка към пълната либерализация на електроенергийния пазар в България“.

Регулаторът би могъл да изпълни тези нови задължения, когато му се създадат и подходящи условия. След гласуването на текстовете от НС и влизането им в сила разчитам, че ще бъде предоставено допълнително финансиране на КЕВР, както за повишаване на административния капацитет, така и за закупуване на съответния софтуер и други необходими средства за осъществяване на правомощията, които НС ще ни възложи. Ще бъде определена прогнозно-референтна цена за започващия годишен ценови период. Тя ще се съобрази с динамиката на предлагане на енергия по тримесечие, както и в часовете „пик“ и „офпик“, коментира Иванов.

В последните години бяха направени стъпки, които дадоха положителен резултат. Например, след 2 последователни промени в правилата за търговия от началото на 2016 г. бяха създадени условия, за да заработи българската независима енергийна борса.

Той припомни, че имаме либерализация на пазара, след като трите електроразпределителни дружества са представили стандартизатизирани профили за потребителите.

По думите му тези промени се правят сравнително бързо, защото трябва да се впишем в 5-годишния срок, който ЕК даде на страните членки да достигнат до пълната либерализация на пазара. „Това ще позволи на борсата да се формират цени, които са много близки до пазарните. Повишаването на количествата на енергия, които ще се търгуват на борсата, променят сериозно ангажиментите на КЕВР. Голямото предизвикателство пред регулатора настъпва именно в момента, когато рязко се увеличават количествата, търгувани на борсата. Най-лесно регулаторът работи, когато има изцяло регулирани цени, както когато е било преди няколко години. С промените в Закона за енергетиката се разписват всички правомощия, които КЕВР има, както и начинът, по който Комисията може да ги упражнява“, допълни той.

Според него Комисията не може самостоятелно да реши кога да започне разследване с изземване на документация и записи. „Когато се касае за първоначални нарушения, ще се налагат финансови санкции с долна и горна граница по преценка на Комисията. Когато имаме тежко нарушение, тогава се предлагат санкции в размер до 10% от оборота на дружеството нарушител за последната отчетна финансова година“, каза още Иван Иванов.

„Сътрудничеството ни с КЗК ще бъде задължителна норма. КЕВР ще предложи двукратно увеличаване на санкциите. Определили сме прогнозната цена, по която дружествата ще купуват технологичните загуби. С много голяма вероятност прогнозните цени ще се доближават до реалните цени в следващия ценови период. При наличие на разлика ще компенсираме в едната или другата посока отклонение от цени, които сме определили. Ще имаме съгласувани действия с КЗК, защото дори част от нарушенията попадат под разпоредбата на двата закона“, каза също председателят на КЕВР.

По думите му около 400-500 000 лв. ще са необходими за нов софтуер. „Благодаря, че работодателските организации застанаха зад искането ни за допълнителни финансови средства. В момента, докато няма друго решение, за нас американските централи са в режима, в който са представени, с цените и количествата, които ще определим в енергийния микс“, каза още Иван Иванов.


 

Водещи новини

Още новини