На всеки трети българин не му стигат парите, а през януари на всеки втори. Месец януари винаги е белязан от свиване на разходите, обяснява икономистът Румен Гълъбинов и отбелязва, че това е характерно както за отделните граждани, така и за цялата икономика и то важи за първото тримесечие за годината.
"Хората могат преди всичко, ако са взели някакви бързи кредити преди Нова година и преди Коледа, да се опитат във възможно по-кратък срок да ги върнат, така че да не им се трупат високи лихви. Другото, което е, в началото на годината да си организират семейното счетоводство по такъв начин, че да си оптимизират разходите, които са свързани с ток, парно, така че да не им тежат особено. Могат да разсрочат някои неща. Тези, които се занимават с малък и среден бизнес да си подготвят данъчните декларации и ако е възможно да ги подадат по-рано, така че да ползват отстъпката от НАП за облекчаване на данъчните си разходи", казва Гълъбинов, информира БНР.
Икономистът съветва още в началото на годината да си прегледаме осигурителните планове и вноски: "За хората, родени след 1-и януари 1960 година, е добре да си потърсят извлечение от индивидуалния си пенсионен план, за да видят какво става там с натрупването им по партидата. Всички да си проверят дали имат внесени осигуровки за здраве, така че да няма неприятно изненадани".
На всеки втори българин през януари не му стигат парите
- 12.01.2018 | 15:58
- 3082