През май инфлацията в България се понижи спрямо предходния месец, като в същото време нейният растеж на годишна база отстъпи от близо 4-годишния връх, достигнат през април, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Индексът на потребителските цени (CPI) се понижи през май с 0,3% спрямо април, когато отчете ръст с 0,7 на сто. На годишна база инфлацията се забави до 2,3% (спрямо май 2016 година), след като месец по-рано тя се повиши с цели 2,6%, отбелязвайки най-солиден растеж от юни 2013 година насам.
Инфлацията от началото на годината (май 2017 година спрямо декември 2016 година) нарасна с 1,2%, докато средногодишната инфлация за периода юни 2016 - май 2017 година спрямо периода юни 2015 - май 2016 година се повиши с 0,5 на сто.
Цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки се понижиха през май с 0,6% спрямо април, докато цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия се увеличиха слабо с 0,1%. Цените на облекло и обувки отбелязаха увеличение на месечна база с 0,8%, а тези на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива - понижение с 0,2 на сто.
Цените в здравеопазването се повишават с 0,1% спрямо предходния месец. Тези на транспорта бележат понижение с 0,8%, докато цените при съобщенията намаляват с 0,2 на сто, показват данните на НСИ.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през май се понижи през май с 0,2% на месечна база, докато годишната хармонизирана инфлация се забави до 1,4% от 1,7% през април.
Въпреки известното понижение данните на НСИ за май са пореден ясен знак, че през настоящата година българската икономика ще успее да се измъкне от състоянието на дефлация или на ценова стагнация, в което се намираше от август 2013 година насам.