Искали да върнат всички пари от фалиралата КТБ - и на богати, и на бедни

Булфото (Архив)
share

Имало е предложение да се покрие цялата сума на всички вложители в КТБ - и на богатите, и на бедните. За целта е щяло да бъде изтеглен заем. Това разкри Румен Гечев от БСП, който е участник в срещите за решаване на банковата криза преди 3 години. Той припомни, че по европейските правила при фалит се покрива до 100 000 евро, както се е случило и спрямо КТБ накрая.

По думите на Гечев дори се е оказавало натиск да се изплатят всички средства. Експертът коментира искането за разсекретяване на стенограмата от Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента Росен Плевнелив през лятото на 2014 г.

"Това, което трябва да бъде разкрито, трябва да се почне от следното нещо. Най-важната среща започна от БНБ. На нея имаше професионален разговор", обясни Гечев.

Снимка бТВ

Той подчерта, че трябва да се види стенограмата от тази среща, както и решенията на Управителния съвет. Именно тогава се е настоявало и за въвеждането на банкова ваканция. Денят е бил събота, като предложението е било в неделя да се свика извънредно заседание на парламента. Председателят на тогавашното Народно събрание Михаил Миков обаче категорично е отказал, потвърди Гечев. Той разкри, че БНБ е поискала банковата ваканция, а предложението е било направено от подуправителя Калин Христов.

"Нашата позиция (на БСП, бел.ред.) беше ясна, че ние в никакъв случай няма да позволим да се свика извънредно парламентът, за да стане това възможно", заяви пред бТВ Румен Гечев.

По неговите спомени на въпрос докога се е възнамерявало да се задържи банковата ваканция, Владислав Горанов отвърнал - докато минат предсрочните парламентарни избори. Оттук Гечев заяви, че си е направил извода, че става въпрос за "политическо инженерство". Според него и видни банкери са се обявили против лансираната тогава идея.

Водещи новини

Още новини