Китайските фирми със силен интерес към страната ни

share

Възможностите за откриване на директен полет между България и Китай, както и потенциала за сътрудничество в областта на ВЕИ, млекопроизводството, винопроизводството и земеделието бяха в центъра на разговора между заместник-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов и китайска делегация от автономен район Вътрешна Монголия, водена от Джан Шу Дъ, главен инженер на комисията за икономика и информационни технологии на провинцията.


Заместник-министър Иво Маринов представи пред китайските гости основни акценти от икономическата политика на правителството, насочена към иновациите и производството с висока добавена стойност. Китай има добри резултати в тези сфери, които могат да бъдат полезни и за нас, подчерта той.


Евентуалното разкриване на директна самолетна линия между България и Китай ще се отрази положително както върху туризма, така и върху двустранните бизнес контакти между двете страни. През последните месеци се наблюдава засилен инвеститорски интерес на китайски компании към нашата страна. Това се дължи както на стабилната бизнес среда и проинвестиционното законодателство, така и на потенциала и предимствата на България като входна врата към пазара на ЕС.


Развитието на ВЕИ проектите също бе обсъдено по време на срещата. По думите на Иво Маринов българската политика в тази област акцентира върху балансираното навлизане на ВЕИ на пазара при приемливи за обществото цени. В България има благоприятни условия за производство на електричество от геотермална енергия и от биомаса, подчерта Иво Маринов. Интерес за страната представляват и проектите за въвеждане на когенерация в топлоцентралите и производството на фотоволтаични панели.


Производството на електромобили и изграждането на „интелигентни мрежи" също бяха включени във възможните области за двустранно сътрудничество между България и Вътрешна Монголия.

Водещи новини

Още новини