Сондажът в Черно море за нефт и газ е революция в енергийния сектор. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в предаването "Лице в лице" по БТВ.
"Това стана възможно благодарение на политическата воля на премиера Бойко Борисов. Този процес стартира през 2012 година. Бяха избрани трите компании", припомни енергийният министър.
По думите й това са били много трудни решения, които не всяко правителство можело да приеме. "Не бих се ангажирала с това кой се съпротивлява. Оптимистични са проучванията. Дано България да разчита на собствен добив - нефт или газ. Сега започва същинското проучване. Ще се извършат два сондажа. Сега започна първия - на 19 април. Утре корабът ще отплава на територията на блок „Хан Аспарух". Ще се извърши сондаж на 5400 метра дълбочина и ще разберем какво има. Компаниите са световни лидери в бранша. Те работят при безопасни технологии. Няма риск за екологията и Черно море", разясни министър Петкова.
"Следващите 10 години ще има реален ефект от добива", категорична е тя. "Сега плащаме между 4-6 млрд. долара за енергийни ресурси. Ако се открие находище в Черно море, това ще ни даде възможност да се гарантират сигурност на добавките и да се спестят таксите за пренос и транспорт. Тази цена ще спадне с 30 на сто при местен добив. Ще има глътка въздух за икономиката ни. Рано е да правим прогноза за износ на нефт и газ. След 5 месеца ще разберем резултата от сондажа".
Теменужка Петкова даде пример с Румъния, която сама задоволявала 90 на сто от нуждите си, благодарение на добива.
"Добивът ще се прави от концесионерите, които търсят сега. Такса площ се заплаща от тях. След проучването, ние бихме могли да получаваме от 2 до 30 на сто концесионно възнаграждение. До този момент сме получили само пари от тях. Ползата е, че ние ще продължим да получаваме тези концесионни такси. Ще получаваме и възможност да имаме сигурност на доставките и да осигурим конкурентни цени. Концесионерът ще е собственик на този добив. Но цените за нас ще са по-ниски. Той ще решава и на кого колко да изнася".