Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ ще признава разходите на Националната електрическа компания /НЕК/ по изтегления кредит за погасяване на старите задължения. Това коментира пред журналисти председателят на Комисията Иван Иванов след открити заседания в регулатора.
През миналата седмица министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че се очаква до 25-26 април да приключи конкурсната процедура по осигуряване на кредит за НЕК, с който да се погасят старите й задължения към двете американски ТЕЦ в енергийния комплекс "Марица изток".
Председателят на КЕВР изрази надежда това да се случи в рамките на следващите няколко дни. Ако се подпише кредитното споразумение, в неговия финален вариант, това ще бъде много добър знак, защото НЕК ще се разплати за стари задължения, каза Иванов. Това че НЕК ще трябва да плаща заема се подразбира, всяко дружество или гражданин, който получава кредит, се разплаща и ние ще признаваме тези разходи, добави председателят на регулатора.
По негова информация през първата година от погасяване на кредита няма да се изисква разплащане на главница или лихви от НЕК. Той припомни, че погасяването на старите задължения, ще доведе до годишни икономии от 97 млн. лева за НЕК от цената за разполагаемост, която плаща на двете американски ТЕЦ.
Иван Иванов коментира още, че в нужния срок, в КЕВР са постъпили заявления за нови цени от началото на юли, от всички електроразпределителни дружества. Те се разглеждат много отговорно, детайлно и критично, добави Иванов, без да коментира исканите процентни поскъпвания. В отговор на въпрос за отражението на по-ниската цена на природния газ върху цените на тока, Иван Иванов отново потвърди, че ще се намали таксата "Задължение към обществото".
В рамките на открито заседание в КЕВР за обсъждане на заявлението на "Топлофикация София" за издаване на лицензия за дейността "търговия с електрическа енергия" стана известно, че топлофикационното дружество е склонно да предложи пакетна услуга за топла вода и ток, ако анализи на пазара, покажат, че в има смисъл, пише БТА.