Лукарски: България може да стане високо технологична страна (видео)

Булфото (архив)
share

За бедни държави като България, единственият шанс да се развиват е да залагаме на иновации и модерни технологии. Колкото повече заделяме, толкова по-добре. На нас това ни се иска, но понякога реалностите ни притискат.

Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски, който участва в откриването на работна среща на тема „Предизвикателствата за технологичното развитие на България”, организирана от Българската академия на науките и Министерството на икономиката. "Наскоро при премиера Бойко Борисов, заедно с акад. Стефан Воденичаров, се обединихме около тезата, че България може да стане високо технологична страна. Това ще стане, ако успеем да стигнем 2,5-3% от БВП да се отделят за научно-изследователска дейност. Това може да стане в бъдещето, но към настоящия момент цифрата е 0,5%-1%. Това са реалностите за съжаление, такъв ни е бюджетният дефицит. Нашето желание е да се заделя по-голям процент“, поясни министърът. 

По отношение на инициативата на сектора на високи технологии, чрез която е изведена формулата за създаване на високотехнологични специалисти от предучилищната, училищната и средата на средното образование, той заяви, че тя се нуждае от финансовата подкрепа на правителството и, че се надява Министерство на образованието да се вслуша в това, което академичните среди дават като позитивен сигнал. "Промяна в законите, свързани с нашето образование – и средно и висше, трябва да се случи по-бързо и тази реформа да бъде осъществена така, че тя да отговори наистина на предизвикателствата и на икономическите реалности, и на това, което икономичните среди дават като идея“, каза още министърът на икономиката.

"Примерът в целия свят е такъв – индустриалци и учени заедно", допълни председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров. "България има един единствен проблем и той е бедността. Ако всички не седнем и не помислим заедно как да преодолеем този проблем, ще продължим да изоставаме. Аз вече се убедих, че държавата не е в състояние изцяло да подкрепя научноизследователската дейност в България. Това може да бъде постигнато, когато и от двете страни има мотивация“, посочи той.

По време на срещата представители на организациите на бизнеса, работодателите и индустриалците ще дискутират с изпълнителната власт, учените от БАН и от техническите университети въпроси, свързани с технологичното развитие на страната.

Водещи новини

Още новини