КНСБ препоръчва да се забрани към стоки и продукти, предназначени за деца, да има играчки, комикси и други подаръци, привличащи децата.
Според Славчо Петров, председател на Федерацията на независимите синдикати от хранително вкусовата промишленост, тази мярка ще има по-голям ефект върху здравето на децата, отколкото проектозаконът за общественото здраве, който предвижда данък за храните с вредни съставки.
Той препоръча още да се затворят всички заведения, които са близки до училищата и предлагат не само вредни храни, но и цигари и алкохол.
Според Славчо Петров добър ефект за здравето на учениците ще има и седмицата, с която се предлага да се увеличи учебната година, да бъде заета със зелени училища и скаутски лагери.
Той заяви, че проектозаконът е с неясни здравословни ефекти, но с ясно изразени социално-икономически дефекти.
По думите му, цитирани от БТА, потреблението на храни и напитки през последните години бележи ясно изразена тенденция към подобряване на структурата на хранене - консумацията на плодове и зеленчуци расте най-бързо, а консумацията на обявените за вредни сол, захар и растителни масла намалява.
Хората се хранят и все по-малко с хлебни изделия. При безалкохолните напитки има сериозен ръст на потреблението, но то е главно заради увеличената консумация на вода, допълни Петров.
Въвеждането на този данък създава опасност от фалити на малки и средни предприятия, което ще доведе до директни загуби на до 4 хиляди работни места и на около 10 000 непряко заети в свързани производства, каза Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България.
По думите й данъкът би могъл да повлияе негативно върху външнотърговския баланс на страната, тъй като над 60 на сто от произведената продукция в отрасъла са вътрешнообщностни продажби и износ за трети страни.
Бюджетът на България ще бъде натоварен допълнително с близо 16 милиона лева за изплащане на обезщетение за безработица. Според Евростат България е сред страните с най-ниско средно ниво на затлъстяване /11-12 на сто/ и много под средното ниво за ЕС.