Днес е важен ден за българската енергетика. Ние успяхме да предоговорим условията с американските ”Марици”. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в предаването "Лице в лице" по БТВ.
Тя разкри, че ако централите не работят плащаме повече, отколкото когато работят, заради таксата за разполагаемост. Това означава, че цената която НЕК плаща на двете американски централи, основно се състои от два компонента. Единият компонент е цена за разполагаемост, а другият компонент е цена за енергия, каза тя. Петкова обясни какво означава цена на разполагаемост, а именно – това са случаите, в които НЕК заплаща на двете американски централи, при положение,че те не работят, но стоят в готовност, за да бъдат включени при необходимост.
По думите й, цената за енергия, това е цената когато се натоварват централите и те произвеждат електрическа енергия – това е цената, която НЕК заплаща. „Само за сведение – цената на разполагаемост е по-висока от цената за енергия”.НЕК трябва да се издължи на двете американски компании до 31 юни.
Американските ни партньори бяха много добре настроени към нас, но това не означава, че преговорите бяха леки. Напротив - до късно снощи сме договаряли условията, посочи тя.
Днес НЕК подписа споразумения за промяна на дългосрочните договори с ТЕЦ "Марица Изток 1" и ТЕЦ "Марица Изток 3".
Енергийниоят министър добави, че това споразумение няма да повлияе на цените на тока за крайния потребител. "Цените на изкупуваната електроенергия ще помогне да се намали дефицитът в НЕК. С всички мерки, които предприехме до тук целта ни е да се задържат сегашните цени на тока", увери Петкова.
На въпрос дали правителството се е отказало от строителството на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", Петкова припомни: "Колегите от предишното правителство са подписали акционерно споразумение с "Уестингхаус". То е подписано под условие, че бъде потвърдено от следващо правителство. След сериозен експертен анализ ние поставихме изискването компанията да се яви като стратегически инвеститор".
Първоначално решението на Министерския съвет като стратегически инвеститор беше с друга компания - "Тошиба", но на нейно място дойде "Уестингхаус". Условието ни беше компанията да не излиза една година от проекта. Това, че не сме преподписали договора с компанията не означава, че сме се отказали от изграждането на нова ядрена мощност", посочи Петкова.
"Преговорите ще се възобновят, но при новите ни условия. Най-важното е те да се явят като стратегически инвеститор по проекта за изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", добави тя.
От "Уестингхаус" обмислят предложението.