За първи път от 25 години насам стойността на издръжката на живот у нас спада на годишна база, показва изследване на КНСБ от края на 2014 година. За 4-членно домакинство тя е била 2247 лева, което е с 0.1 на сто по-скъпо спрямо предходното тримесечие, но с 0.6 на сто по-евтино на годишна база.
Причината е поевтиняването на горивата, намаляване цената на електроенергията, а от там на голяма част на хранителните продукти. Така към края на миналата година едно домакинство има нужда от 561 лева на човек месечно, а в същото време средномесечният доход на човек е бил 398 лева.
80 на сто от българите живеят с по малко пари от необходимото, над половината от българските граждани имат доход до 340 лева на човек, а половината от тях са на границата на бедността с доход до 251 лева на човек от семейството, коментира президентът на Конфедерацията Пламен Димитров, цитиран от БНР.
До официалния праг на бедност, 251 лева към него момент, са близо 26 процента от всички домакинства, което само по себе си оформя един огромен контингент от близо 80 процента от българите, които преживяват с доход или до прага на бедност, или до минималната работна заплата и увеличението на тези контингенти в нискодоходните групи, движението от среднодоходни към нискодоходни и от високодоходни към среднодоходни се наблюдава през цялата минала година, дефакто отразява процента на обедняване на населението и данните и от НСИ го потвърждават, заяви още синдикалистът.