Кризата в строителния сектор продължава, а над 44 000 души в момента са без работа. Нивата на безработица в бранша остават трайни, а през последните няколко години липсата на заетост обхваща между 45 и 50 хиляди души.
Данните бяха изнесени по време на годишната среща на Камарата на строителите в България, чийто домакин бе Велико Търново. Председателят на организацията Светослав Глосов заяви, че много строителни фирми са засегнати от случващото се с Корпоративна търговска банка, спрените средства по европейските програми „Околна среда" и „Регионално развитие". Според бранша, рисковете от фалити са реални.
Междуфирмената задлъжнялост остава сред основните проблеми пред строителните фирми, като над 70% от плащанията по договорите между компаниите се бавят. Общините и държавата също бавели пари заради проблемите с еврофондовете. За деветмесечието на годината договорите със строителни фирми по обществени поръчки са 8474, на стойност 2,329 млрд. лв. 83% от тях се изпълняват от малки и средни фирми. Контрактите по оперативните програми са 572 и са за 1,429 млрд. лв. 900 милиона лева е стойността на 1658-е договора по дейности, финансирани от държавния бюджет.
Все по-малко са разрешенията за строежи на много места в страната. Пред „Преса" главният архитект на Община Велико Търново Николай Малаков заяви, че от началото на годината няма нито едно искане за изграждането на нови логистични бази и производствени комплекси. Общо одобрените разрешения за строеж са 260. Те са главно за къщи, остъкляване на тераси или за вдигането на огради. „Това е първата година, в която тенденцията е толкова негативна. Подписал съм разрешения само за 2-3 блока, останалите са за къщи и ремонти. През 2008 г., например, издадените разрешения за строежи са били 1200", обясни арх. Малаков.