По отношение на дупката в електроенергетиката за първите 6 месеца на 2014 г. се губят 360 милиона лева. Това е разликата между цената, на която НЕК продава и купува електроенергията.
Това заяви служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов на обществена дискусия „Дневният ред на България” – национални цели и приоритети в енергетиката, съобщи „Фокус”.
„За следващите 12 месеца дупката се увеличава, защото се свива регулираният пазар. Ако не се вземат мерки, след една година дупката ще стане още по-голяма – 1,1 милиарда лева, а следващата – 1,3 милиарда лева”, добави Щонов.
„Първо трябва да видим какво е търсенето и доставките на електроенергия. Много често се говори за мощности, а правилната мярка е количество енергия, което се консумира в страната. В момента имаме идеален баланс от физическа гледна точка – 1/3 атомната електроцентрала, 50% въглищните централи, слънчевите и вятърните са ни много над европейските норми, което би трябвало да ни прави отличници в Европа. Имаме доста добри водни ресурси и голям ПАВЕЦ”, поясни министърът.
По думите му се очаква в България да бъдат произведени около 42-44 тераватчаса за 2014 г.
„Потреблението в страната е само 30. Други 8-9 ще отидат за износ и има известна доза загуби и несигурност как точно ще бъде зимата. Ако работят всички мощности на пълна мощност, можем да достигнем и 50 тераватчаса произведена електроенергия за една година, както е било 2011 г. В момента имаме излишък, който не можем да пласираме. Трябва да работим със съседните държави – най-вече с Турция и Гърция да се пласира този излишък”, подчерта Васил Щонов.
„Ако „Белене” беше станало през 2004 г. и беше построена в момента, при тези 8 години срок щяхме да имаме два реактора на „Белене”, които да работят. Два реактора произвеждат нови 15 тераватчаса. Щяхме да имаме възможност да произвеждаме 65 тераватчаса, а да консумираме 30. Няма държава, която да изнася повече електроенергия, отколкото консумира вътрешно”, добави той. По думите на Щонов България е една от държавите в европейската общност, които изнасят най-много електроенергия.
Служебният министър посочи, че пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй” са приоритет номер едно. „Този месец подписахме договора, който ще даде възможност да започне процес по сертифициране на пети блок, а след това и за шести, което ще позволи да се удължи срокът на реакторите. Очаква се тези два реактора да работят още 20 години, а в най-добрия случай – 30 години”, заяви Васил Щонов.