Правителството отдава голямо значение на разширяване на търговските и индустриални отношения с Китай и ще подкрепи всички инициативи в интерес на ефективното задълбочаване на това сътрудничество.
Това каза Ирена Младенова, заместник-министър на икономиката и енергетиката по време на българо-китайски бизнес форум.
Събитието се организира от Министерството на икономиката и енергетиката, посолството на Китайската народна република у нас, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Бюрото за външноикономическите връзки на провинция Фуцзян.
Младенова отбеляза пред участниците във форума благоприятния данъчен режими у нас и най-ниските оперативни разходи в Европа, висококвалифицираната и продуктивна работна сила, които по думите й се оценява високо от чуждестранните инвеститори. Заместник-министърът изрази увереност, че все повече китайски фирми ще се възползват от предимствата да инвестират в България.
Заместник-министърът заяви, че от българска страна има готовност за подкрепа на фирмите от китайската провинция Фуцзян, които желаят да инвестират в България в секторите от взаимен интерес - машиностроене, автомобилостроене, електроника, електротехника, ИКТ, химическа, фармация, селско стопанство и хранителна индустрия.
По данни на българското министерство на икономиката отчита се постоянен ръст на стокообмена между двете страни. Износът на България за Китай се увеличава и Китай вече е на второ място сред експортните ни дестинации след ЕС, отбеляза заместник-министърът. През 2013 г. стокообменът между България и Китай е на рекордно ниво от близо 1,9 млрд.долара. Тенденцията на нарастване продължава, но това е далеч под потенциала, който двете държави имат, отбеляза заместник-министърът, цитирана от БТА.
За България е особено важно да продължим с улесняването на процедурите за внос в Китай на българска селскостопанска продукция и хранителни стоки, посочи още тя.
Сред стоките с потенциал за по-широко присъствие на китайския пазар са вината, минералната вода, изделия от етерични масла и особено розово масло, стоки от областта на машиностроенето, електрониката и електротехниката.