Русия отново ни натиска за "Бургас-Александруполис"

share

Две години след като проектът за нефтопровода "Бургас - Александруполис" беше спрян с решение на правителството на ГЕРБ, а 41-вото народно събрание денонсира споразумението, Русия смята отново да преговаря за него, твърди в. Труд.

Това става ясно от интервю за ИТАР-ТАСС на руския енергиен министър Александър Новак. Според него "независимо от факта, че България е обявила излизането си от проекта, споразумението за неговото изграждане продължава да действа". Затова "Бургас - Александруполис" щял да е сред темите на българо-руската междуправителствена среща в София от 7 до 8 април, става ясно от думите му. Според Новак споразумението не предвижда едностранно излизане. И се позовава на Виенската конвенция за правото на международните договори от 1969 г., според която в такива случаи трябва да има съгласие на всички участници.

"Учудва ме становището на руския енергиен министър и не виждам основание за рестартиране на проекта", коментира пред журналисти външният ни министър Кристиан Вигенин. Той допълни, че е спазено изискването за едногодишно предизвестие за напускане на проекта. "По време на заседания на правителството възобновянане на "Бургас - Александруполис" не е обсъждано", категоричен беше Вигенин.

От Министерството на икономиката и енергетиката коментираха, че действително ще има българо-руска среща през април в София и обясниха, че компетентно ведомство за нефтопровода е Министерството на финансите. От неговия пресцентър пък обясниха, че няма официална позиция на руската страна и ако се взема решение за възобновяване на "Бургас - Александруполис", то може да дойде само от енергийното ведомство.

Проверка в Търговския регистър показва, че все още съществува проектна компания за изграждане на нефтопровода, която харчи пари и трупа загуби, които вече възлизат на над 5 млн. лв. България, заедно с Русия и Гърция, участваше в обща компания "Транс Болкан пайплайн", която трябваше да бъде оператор на тръбата.

Водещи новини

Още новини