Бюджетът ще ни доведе до никъде, защото магарешкия им инат на управляващите и позорът, който трупат не води никъде. Това каза бившият финансов министър в правителството на СДС Муравей Радев в предаването "Лице в лице" по БТВ. "Те управляват на инат, въпреки общественото недоверие. "Това правителство е заложник на една хищническа партия", допълни той.
"Това е един рутинен бюджет, който гледа да запази статуквото. Той има заложен една бомба, която цъка в него. Това е една фискална конструкция, която е стъпила на нестабилна основа, той не може да достигне дори сегашния бюджет. разходите набъбват и много скоро ще излезем от финансовата рамка". Това каза Гарабед Минасян от Института по икономически изследвания към БАН в същото предаване. "В бюджетът за следващата година няма такива пера, каквито сега ще се отложат. Според мен още май месец ще има нова актуализация на бюджета".
"Бюджетът трябва да бъде подкрепен с финансовата политика на правителството. Ако няма доверие в инситуциите нищо няма да се получи", каза Минасян. "При анализа на икономическите процеси, човек трябва да се издигне над икономиката, за да може да поеме напред тя и да върви напред. Трябва да сме наясно, че партийните назначения не са експерти. След като се сложи такъв човек, той върши грешки и се корумпира".
"Реформата не е да дадеш много пари на едни или на друг по-малко. В парламента се караха кой е бил виновен за положението в момента, това е безумно. Много елементарен критерий за оценка е критерият за по-малко пари и повечето пари. Всеки може да управлява, когато има излишни пари. Държавната администрация и здравеопазването са изгнили от корупция системи и там се изливат несметни суми пари. Големият минус на бюджета е това, че продължават да наливат пари там. Това ни дърпа надолу", заяви Радев.
"Ние трябва да се интересуваме не толкова дали бюджетът е добър или лош, а правителството как го управлява. Политиката трябва да върви ръка за ръка с всички макроикономически фактори", допълни Минасян.
"Единственият плюс на бюджета е това, че се намалява натискът върху бизнеса. Няма работещи институции в България и това пречи. Най-добре е да се определи една дата за избори, примерно май месец и да си работят спокойно няколко месеца", коментира Радев.
И двамата финансисти се съгласиха, че се намираме на ръба на инвестиционна пропаст.