Новата евродиректива, за предсрочното погасяване на ипотечните жилищни кредити в Европейския съюз без плащанe на лихва, трябва да бъде съгласувана по подходящ начин с българското законодателство, заяви финансово-кредитният анализатор Тихомир Тошев.
Тошев посочи, че има тенденция клиентите в България предсрочно да погасяват своя кредит, особено в периода на кризата.
„Част от тях използваха това, за да намалят месечните си вноски за плащане на кредита, така че това е нещо, от което хората се възползват. Ипотечните кредите са за много дълъг период от време – те са за 35 години. Естествено надеждата на всеки кредитополучател, когато тегли ипотечен кредит, е, че няма да го плаща 20, 25 или 35 години, а ще успее да се справи по-рано. Липсата на такава такса му дава спокойствието да избере такъв кредитен продукт защото утре, когато той ще може да погаси предсрочно такъв кредит, няма да бъде санкциониран за това.”, коментира Тихомир Тошев.
Анализаторът обясни, че случаите на предварителното погасяване на жилищни кредити са често срещани.
За целта хората, изтеглили кредит използват лични спестявания или средства, получени от продажбата на друг имот. Нерядко се наблюдава и т.нар. рефинасниране, когато потребителят тегли кредит от друга банка, предлагаща по-изгодни условия, за да изплати заема.