Близо половината общини в България са с просрочени задължения. През миналата година дълговете им са надхвърлили 233 милиона лева, като недостигът на пари води до орязване на социални услуги, пренасочваме на разходи и лоша инфраструктура.
Дупница е сред общините с най-големи просрочени задължения - преди година и половина буквално бе изправена пред фалит. Неплатени сметки към енергото, учебните и здравни заведения буквално изправиха общината пред колапс.
"Мога да ви кажа, че когато влязох в този кабинет имах буквално предупреждение за изключване на електричеството, телефони и всякакви комуникации. Учебни заведения без заплати, без отопления. На сегашния етап мога смело да заявя, че такива проблеми няма", заяви Методи Чимев, кмет на общината.
Старите задължения от 13 милиона са редуцирани до 6 млн. лв. Това обаче все още е твърде голям дълг, който е довел до редуциране на общинска администрация. Хората тук също усещат липсата на пари, но не си затварят очите за направеното. Жителите признават напредъка и подобренията в града, но и посочват мръсните и непочистени улици.
Според Националното сдружение на общините проблемът идва от разпределението на данъците – 60% от събрани местни такси отиват в държавния бюджет. Кметовете искат това да се промени и по-голямата част да остава в общините. Освен това по места да отиват и част от данъците върху доходите ни.
"От всеки 100 лева, събрани от вас и мен да станат 4 за местни данъци и полека да я променим - да станат 8, да станат 12 за местни данъци", обясни един възможен подход Гинка Чавдарова, което е председател на Национално сдружение на общините.
За последната година общините отчитат увеличаване на събираемостта на данъците с около 10%, а над 10 от всичките 264 общини са намалили задълженията си.
Половината общини у нас с просрочени задължения
- 16.05.2013 | 12:41
- 1004