През 2012 г., по предварителни данни на Националния статистически институт /НСИ/, средната годишна брутна работна заплата за страната достигна 9191 лв. Това е съобщил в презентацията си президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от пресцентъра на синдиката, по време на Националната младежка конференция днес на тема "Достойна реализация на младите хора в България". Форумът е организиран от "Младежки форум 21 век", съвместно с КНСБ и Фондация "Фридрих Еберт" по повод Международния ден на труда - 1 май.
При продължаващ спад в броя на наетите с 8,5%, средната работна заплата се е повишила с 11,7 на сто, а в реално изражение ръстът е с 8,4 процента, е заявил Димитров.
Годишната средна работна заплата на наетите, които работят без колективен трудов договор, е 8382 лв., което е с 2082 лв. по-малко в сравнение с тези, които работят при сключен браншов договор. Колективното договаряне на заплати е предпоставка, както за по-големи "плаващи" годишни допълнителни плащания и законово регламентирани годишни плащания, така и за по-висок дял фиксирана част на средната брутна работна заплата, е посочил Димитров. По думите му, влияние върху структурата на средната заплата оказва и вида на трудовия договор. Работещите на безсрочен договор получават 31,3 на сто по-висока заплата от тези на срочен.
От КНСБ посочват, че качествените работни места се предлагат от средните и големи предприятия, където средната брутна годишна работна заплата е 11 158 лв. /със 68 на сто по-голяма от тази в малките предприятия - 6 646 лв./. В малките предприятия допълнителни възнаграждения и придобивки са едва 3,7 процента от брутната заплата /246 лв./, или с 4,2 пъти по-ниска от тази при средните и големи предприятия.