Банковата система успя да задържи нивото на активите си и не отчете спад в кредитирането, информират анализаторите на "Елана Трейдинг" в годишен обзор на българската банкова система за 2012 г., предаде БТА.
Очакванията на някои международни анализатори за банкова криза в България се оказаха само плод на спекулации, допълват финансистите.
През миналата година лошите кредити са се увеличили, но кумулативната печалба на банките надвишава провизиите за обезценка. Повишаването на лошите заеми вероятно ще продължи и ще има влияние върху стратегията за развитие на банковата система, отчитат експертите. Високите лихви обаче подкрепиха нивото на депозити и са стабилен източник на финансиране за финансовите трезори, пише в анализа.
Банките в България продължават конкуренцията си за запазване и привличане на платежоспособните български фирми като клиенти за кредитиране, но са принудени да намаляват лихвите или да осигуряват гратисен период при предоговаряне на условията им, за да продължи обслужването им.
Банките се стремят да запазят паричните си потоци, тъй като длъжниците им изпитват сериозни трудности и рисковете от фалит на фирмите са съществени, пише в анализа.
Лихвите по заеми в евро за корпоративни клиенти остават на стабилни равнища в края на 2012 г., като отчитат понижение от 1 процентен пункт през 2013 г. По-слабо е намалението на лихвите за частни лица, като нивата им по потребителските заеми остават най-високи.
Изключение от тенденцията на спад са само лихвите за корпоративни клиенти в лева, но на фона на всеобщото намаление не може да се очаква, че те ще бъдат повишени.
Най-високи са лихвите по депозити в лева за домакинства, като разликата с лихвените нива по депозитите в евро се запазва без промяна. Анализаторите очакват намалението на лихвите по депозитите да продължи и тази година, но няма да има рязък спад по подобие на 2010 г. Банките продължават с политиката за запазване на клиентската база сред населението и намалението на лихвените равнища до нива от 2007 г. ще изисква значително време, твърдят финансовите експерти.
Високото равнище на капитал на банките, заедно с натрупаните провизии и отделените печалби, успяват да предпазят банките от фалити, породени от лоши кредити, посочва Цветослав Цачев.
Капиталовата адекватност на банковата система остава много добра, но макар с намаление през тази година. Някои от трезорите са получили препоръки от БНБ за набиране на капитал, с което да подобрят капиталовата си адекватност.
Повишаването на активите на банките в България се дължи в голяма степен на устойчивата тенденция на ръст на депозитите, които през миналата година се увеличават с 5,4 млрд. лв. Депозитите на домакинства преминаха дял от 50% от привлечените средства на банките през 2012 г. Темповете на растежа им надхвърлят този на останалите и средното за депозитите в банковата система. Нормата на спестяване е висока, а през 2012 г. депозитите на домакинствата се увеличават с 12,4 на сто спрямо 3% растеж на фирмените средства в банките.
Понижаването на лихвите по кредити и по депозити ще има отражение върху икономиката, вероятно в положителна посока през следващите няколко години. Този процес вече е започнал, но ефектите от него не са осезаеми, смятат в "Елана Трейдинг". Данните за равнището на лошите и преструктурирани кредити в банковата система показват, че вече се наблюдава пик при два вида заеми - потребителските, които достигнаха 20 на сто дял в края на 2011 г. и корпоративните, които отчитат намаление след върха си през миналата година.
Подобрение при жилищните кредити все още не се наблюдава, но повишаването им спря и това също може да се разглежда като положителен знак за състоянието на кредитните портфейли на банките.