Повече от 3000 души, работещи във въгледобивните предприятия в страната, са в платен или принудителен неплатен отпуск, като 1500 от тях са от "Мини Марица Изток". Това съобщи на пресконференция днес председателят на миньорската федерация към КТ "Подкрепа" Владо Топалов, предаде БТА.
Той уточни, че производството на електроенергия от български въглища към днешна дата е 800 мегавата, а минимумът, за да функционират нормално мините, е 1600 мегавата. Причината за принудителните отпуски, по думите на Топалов, е въвеждането на 1000 мегавата електроенергия от възобновяемите енергийни източници, независимо че има решение на правителството за не повече от 140 мегавата.
Работим под технологичния минимум, нарушава се технологичният процес, а това създава проблем за всички работещи, както и опасност от аварии, коментира Топалов. Той заяви, че ако до края на месеца правителството не вземе спешни мерки, ще се стигне до спиране на част от въгледобивните мощности. Подновяването на дейността след спирането на добива на въглища отнема минимум шест месеца, отбеляза Топалов.
Той припомни конкретните мерки, предлагани от браншовата организация - ограничаване на възобновяемите енергийни източници до 100 мегавата за износ, дори и спирането им; отпадане на таксите за пренос и износ на електроенергия от около 35 лева за всеки мегават, както е в Германия; премахване на структури като БЕХ.
Българският въгледобив ще фалира, а това е гръбнакът на българската енергетика, посочи Владо Топалов и допълни, че цената на производството на електроенергия от въглища е в пъти по-ниско от цената на електроенергията от възобновяеми източници. Ще протестираме и ще настояваме за спешни действия, коментира председателят на миньорската федерация.