Лиляна Павлова: Българското председателство ще бъде запомнено с екипността и усилията да запазим единство

Булфото
share

България и председателството ни ще бъдат запомнени с това, че бяхме екипни и вложихме усилия да запазим единството. Това коментира министърът за българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова на дискусия "ЕС през 2018: Австрийските приоритети и българските постижения", организирана от ПанЕвропа България в партньорство с австрийското посолство, Представителството на ЕК у нас, Фондация "Конрад Аденауер" и Дипломатическия институт към МВнР. Не позволихме да надделеят страстите или емоциите, успяхме, защото бяхме единни, екипни, прагматични, резултатно ориентирани, отбеляза Лиляна Павлова.
Според нея председателството е допринесло за сплотяване на администрацията и институциите.


Вярваме, че "Съединението прави силата" не беше просто мото, което да звучи красиво, а успяхме да го приложим на практика и с това ще бъдем запомнени, отбеляза тя.
Ние работихме за обединена, сигурна, цифрова Европа, заяви министърът и посочи, че Европа повече от всякога трябва да бъде дигитална. Тя припомни данните от социологическо проучване, според което мнозинството от българите дават позитивна оценка за направеното по време на председателството.

Павлова отчете отново, че в България са проведени 284 събития, дошли са повече от 36 хиляди делегати при планирани 20 хиляди, а в Брюксел е имало над 1500 заседания. Общо 78 постигнати споразумения, 10 доклада за напредък, 18 заключния, седем препоръки и пет решения на съвета, 10 директиви за преговори за международни споразумения, както и подготовка на четири международни споразумения са сред постигнатите резултати от председателството.
Тя подчерта, че темата за европейската интеграция на Западните Балкани остава основен акцент и това, с което ще бъде запомнено българското председателство. Павлова отбеляза, че постигнатото на срещата на върха в София включва транспортни, инфраструктурни и енергийни проекти, които касаят и страната ни.

Роланд Хаузер, посланик на Австрия, която поема ротационното председателство, очерта основните приоритети на Австрия - сигурност и борба с незаконната миграция, защита на благоденствието и конкурентостособността чрез дигитализация, европейска перспектива за Западните Балкани. Мотото на австрийското председателство е "Европа, която защитава".

Нашата цел е да се увеличи субсидиарността, да създадем Европейски съюз, който се фокусира върху големите въпроси, коментира той.

Посланикът подчерта, че ролята на председателството не трябва да бъде преувеличена и целта е да се запази единството, да се постига консенсус, а не да се търси постигане на национален интерес. Той отбеляза, че България е постигнала това
Ако сравним приоритетите с българските, ще видим, че са в синхрон, просто фокусът е малко различен, коментира той. Посланик Хаузер отбеляза, че така или иначе важното за всички е бъдещето на Европа и под този знак са всички приоритети.

Водещи новини

Още новини