ПАСЕ: Българските граждани имаха възможност да направят свободен избор

Булфото
share

Гражданите на България имаха възможност да направят свободен избор в добре организирани избори, въпреки че все още има някои недостатъци, коментира на пресконференция днес Мари-Кристин Далоз, ръководител на делегацията на Парламентарната асамблея на Европа /ПАСЕ/. Днес международните наблюдатели на вота у нас направиха предварително изявление със заключенията си от мониторинга, преди излизането на окончателния им доклад.

По думите на Далоз Изборният кодекс позволява на всички граждани, независимо от етническия им произход, да изберат свои представители в парламента.

Тя каза още, че делегацията е била информирана от различни събеседници за случаи на вмешателство от страна на правителство на друга държава в изборния процес. Новото Народно събрание на България ще носи отговорността да работи за намаляване на напрежението в страната и извън нея, коментира тя.

Мари-Кристин Далоз декларира, че парламентарната асамблея остава на разположение на новоизбрания парламент, за да продължи сътрудничеството в рамките на мониторинга, с цел да се подобри изборното законодателство.

Предишните препоръки на Службата за демократични институции и правата на човека на ОССЕ /СДИПЧ/ и Венецианската комисия, които остават да бъдат разгледани, включват препоръки за избирателните права, докладване на предизборното финансиране и системата за подаване на жалби и обжалване.

Кампанията позволи на участниците да се състезават за подкрепата на електората, каза Роман Якич, председател на Ограничената мисия за наблюдение на изборите на ОССЕ/СДИПЧ.

Според него обаче по отношение на законите и правилата за провеждане на изборите все още има какво да се подобри, за да отговорят на препоръките на ОССЕ и на други международни стандарти.

Той посочи, че Изборният кодекс забранява провеждането на кампания на друг език, освен на български, което е нарушило възможността на някои от участниците да общуват с електората си, а някои партии са използвали кнесофобска реторика, главно срещу ромската и турската общности.

Медиите осигуриха на участниците платформа да представят гледните си точки чрез дебати, публицистични предавания и платени реклами. Въпреки че участниците използваха активно безплатното време, осигурено от обществените медии, слабото отразяване в новините по телевизията и радиото и ограниченото редакторско съдържание в печатните медии значително ограничи информацията, която беше достъпна за гласоподавателите, смятат наблюдателите.

Според тях като цяло изборната администрация е работила професионално и прозрачно, а избирателният процес в изборния ден е бил прозрачен, но някои процедурни недостатъци са се наблюдавали по време на броенето в секции, посетени от наблюдателите.

Участниците в предсрочните парламентарни избори могат да се обърнат свободно към своите избиратели, като кампанията беше сдържана и като цяло характеризирана от обществено разочарование от политика и изборна умора, е друга констатация на наблюдателите. Правната рамка до голяма степен дава предпоставки за провеждането на демократични избори, а измененията след изборите през 2014 г. отговарят на някои предишни препоръки за подобрение, но са необходими още усилия, посочиха те в изявлението си.

Направени са много стъпки в правилната посока, но все още очакваме част от препоръките да намерят място в законодателството, коментираха наблюдателите, цитирани от БТА.

Водещи новини

Още новини