Санкцията наложена към задължителното гласуване бе абсурдна. Няма как едновременно да накараш избирателите да гласуват, същевременно да им налагаш санкция като им отнемаш правото да гласуват. Не може да се ограничават конституционни права. Това каза омбудсманът Мая Манолова в предаването „Още от деня“ по БНТ.
„Не случайно аз не атакувах самото гласуване. Уважавам волята на суверена, затова оставих гражданите да решат дали да бъде въведено задължително гласуване, но не и да има санкция. Би могло да има стимули за упражняване на правото си на глас. След като болшинството от българските граждани, близо 70% казаха "да", би следвало да има задължително гласуване“, допълни Манолова.
Тя коментира казуса с машинното гласуване. „Това дали изборите ще са честни ще каже Конституционният съд, ако има жалба. Институциите дадоха лош пример за това как може законът да не се спазва. ЦИК направиха всичко възможно да саботират машинното гласуване. Условията към фирмите бяха обявени на 18 февруари (20 дни преди изборите). Сега е заложена мина пред машинното гласуване от ЦИК. Това, че ще има машинно гласуване след президентските избори е ясно отдавна. След последните промени ЦИК беше превърнат в постоянно действащ орган през последните три години. Тоест те имаха достатъчно време, за да осигурят машини. Затова им се плащат заплати, за да спазят изискванията на Изборния кодекс. Това, което правят е имитация на вършене на работа. Те направиха всичко възможно да не я свършат. По същия начин се опасявам, че ще се отнесе ЦИК с електронното гласуване“, коментира омбудсманът.
Манолова разкри още, че Институцията на омбудсмана е залята от жалби на служители на МВР. По думите й те са хиляди. „На практика на тях им се отнемат вече предоставени им права. Това е некоректно от страна на българската държава. Пълен е хаосът във формирането на заплатите. Възнагражденията са същите, условията на труд не са мръднали и правата им са накърнени. Затова отново ще сезирам Конституционния съд“, закани се Мая Манолова.