Какво следва, след като премиерът Бойко Борисов подаде оставка

Novini.bg
share

Премиерът Бойко Борисов заяви, че ако ген. Румен Радев спечели президентските избори ще подаде оставка. Той подчерта, че партията му няма да остане във властта под никаква форма, в случай че загуби балотажа.

След като министър-председателят хвърли оставка, предсрочни парламентарни избори ще могат да се проведат едва през април 2017 година. При евентуална оставка на Борисов държавният глава Росен Плевнелиев е длъжен отново да връчва мандата за съставяне на правителство в рамките на 43-ия парламент.

Според резултатите от парламентарните избори на 5 октомври 2014 г. мандатът отива първо при ГЕРБ - партията с най-голяма подкрепа, след това при БСП, а при неуспех - при трета партия, избрана от Плевнелиев. Срокът за връчване и връщане на "неизпълнен" мандат е седем дни за всяка партия, но няма срок, в който президентът да връчи първия мандат.

При невъзможност за съставяне на кабинет в рамките на този парламент, оставката на правителството е факт, но Плевнелиев няма право да разпуска Народното събрание и да насрочва дата за нови парламентарни избори. Причината за това е конституционно изискване, според което президентът не може да подписва такъв указ в последните три месеца от мандата си. Мандатът на Плевнелиев изтича на 22 януари 2017 г.

Сегашният държавен глава трябва да сформира служебно правителство, което до управлява страната с действащ парламент.

Има и друга хипотеза, че Плевнелиев няма да бърза с връчването на първия мандат, а тъй като цялата процедура по връчване и връщане на мандата отнема около два месеца, кабинетът "Борисов 2" ще работи до мандата на новия президент. С встъпването в длъжност на новия - пети президент на България, той ще трябва веднага да разпусне Народното събрание и да насрочи дата за извънредни парламентарни избори, пише mediapool.bg. Срокът между датата на издаване на указа и датата на вота е два месеца.

Водещи новини

Още новини