В социалната мрежа "Фейсбук" агитацията не спря дори в деня за размисъл и днес, когато се гласува за президент и местна власт.
Още от полунощ на петък срещу събота започнаха дебати по различни теми за вота.
Най-широко обсъждан беше въпросът дали е законно да се агитира в интернет часове преди вота. "Хайде юристите, ама не от ЦИК, на помощ! Ако пиша в профила си във "Фейсбук", хостван в САЩ, или в блога си, хостван пак там нейде, и агитирам днес... КЪДЕ и КОГА извършвам действието? И на чие законодателство съм подчинен?", пита в профила си създателят на Фондация "14 януари" Асен Генов.
Като коментар отговаря юристът и преподавател по медийно право доц. Нели Огнянова. "33 (5) Не се допуска предизборна агитация 24 часа преди изборния ден и в изборния ден. Някои смятат, че §1, т.19 помага - Не са медийни услуги социалните мрежи (фейсбук, туитър и други подобни) и личните блогове. - но според 133 (5) агитацията е забранена не само в медийните услуги, а където и да е, онлайн и офлайн", цитира Изборния кодекс тя.
В дискусията обаче се е намесил TJ Todorov, според когото "Нели Огнянова е права (както винаги), остава само определянето значението и смисъла на термина "агитация". Гласувайте за "***" ли е агитация, или "Аз смятам и изразявам чрез блога си, че "***" са най-добрата алтернатива за гласа ни в изборния ден".
Въпреки споровете по темата, потребители открито агитират за един или друг кандидат. Някои от тях са сложили значка на снимката на профила си, други са се снимали с номера в бюлетината, за който ще гласуват.
Самите претенденти също не преустановиха качването на снимки и писането на послания към избирателите във "Фейсбук". Някои от тях дори пишат предизборното си мото от сутринта.