Тук сме по покана на Министерство на външните работи на България. Ще осъществим наблюдение на ситуацията пред, по време и след изборите. Този процес не се осъществява само в деня на изборът, а и преди това. Това каза посланик Одри Гловър - ръководител на Ограничена мисия за наблюдение на изборите на пресконференция. Тя е във връзка с официалното откриване на Ограничена мисия за наблюдение на изборите на Службата за демократични институции и човешки права (СДИЧП) към ОССЕ, която ще наблюдава предсрочните парламентарни избори в Република България на 5 октомври.
Това са осмите избори в страната, които наблюдаваме от 1997 година досега. Досега сме имали конструктивно сътрудничество, подчерта ръководителят на ОССЕ. Наш екип посети страната, за да направи своите оценки и да даде препоръки. В страната ще изпратим 12 наблюдатели, натоварени с различни отговорности. По-късно през седмицата към нас ще се присъединят още 10 представители от различни държави, които ще бъдат разпределени из страната, заяви Гловър.
Посланик Одри Гловър подчерта, че преди денят на изборите ще се присъединят и 20 представители на Парламентарната асамблея на съвета на Европа. Тя увери, че ще се съблюдава стриктното спазване на изборното законодателство, както и спазването на международното законодателство при провеждането на честни избори. Ще оставим фактите да говорят само по себе си, а ние ще извършим наблюдение на самият процес, добави Одри Гловър.
В рамките на мисията ще се наблюдава честността на изборния процес, както и предизборните кампании на партиите. Ще разработим и доклад, който ще бъде готов до 8 седмици след изборите. В него ще направим нашите препоръки. Наблюдателите отбелязаха, че досега препоръките, които са направили са били изпълнени. Ще бъде следено дали се спазва законодателството, заложено в новия Изборен кодекс. Работим съвместно с българските власти и ЦИК, изтъкна Одри Гловър.
На журналистически въпрос какво мисли за агитацията на майчин език и че това противоречи на Конституцията на страната, Гловър отговори, че е била направена препоръка към страната ни за промени в законодателството по този въпрос.
Основните критерии, по които изборните експерти ще напишат оценка на изборите у нас, са прилагането на текстовете от новия Изборен кодекс, работата на Централната избирателна комисия, експерименталното машинно гласуване, упражняването на преференциален вот, духа на предизборната кампания, финансирането й, медийното отразяване на изборите, участието на представители на малцинствата у нас в тях и не на последно място сигналите за нередности и купуването на гласове.