Прозрачността за начините на финансиране на партиите е най-важното условие, за да се избегне купуването на гласове по време на изборите.
Това каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който взе участие в Национална конференция срещу купуването на гласове по време на Избори 2011, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Части от осем филма на разследващи журналисти от бТВ и Нова телевизия за купуването на гласове в градовете Гоце Делчев, Несебър, Разлог, Созопол, Перник, Кърджали, Петрич и Пловдив бяха показани пред участниците. В последвалата дискусия министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов каза, че за първи път преди, а не след провеждането на избори се провежда дебат за купуването на гласове.
„Това дава възможност на компетентните органи да вземат необходимите мерки за предотвратяване на явлението”, допълни той.
Министър Цветанов направи кратък преглед на продаването и купуването на гласове на избиратели при предишни избори, като припомни, че в началото на демократичните процеси този подход е бил немислим.
„През последните 15 години явлението се превърна в засилваща се тенденция, която придоби изключителни размери, като уродливо понятие за провеждането на избори. Ако държавата не се погрижи за субсидирането на парламентарно представените партии, те винаги ще изпадат в зависимост от определени частни интереси”, добави той.
Приетото през първата половина на 2009 г. ново изборно законодателство даде възможност на политическите формации да не търсят финансиране от определени политически кръгове. Най-важна обаче е прозрачността за начините на финансиране на партиите, бе категоричен министър Цветанов.
Освен пороците в законодателството, благоприятна среда и условия за развитие на явлението купуване на гласове формират и социалните проблеми в обществото, тъй като сред най-податливите на подобни схеми са хората с нисък социален статус. Вътрешният министър обясни пред присъстващите на конференцията депутати, посланици и журналисти, че в резултат от направените анализи в МВР, като най-рискови зони за купуване на гласове на избиратели се очертават малките населени места, които не развиват икономическа дейност, но от друга страна биха могли да изиграят роля при спечелването на повече гласове.
Полицейски операции срещу незаконната лихварска дейност и беззаконно действащите по места заложни къщи, както и срещу наркоразпространителите, от чиито средства се финансира и купуването на гласове, са само част от мерките, предприети от правоохранителните органи. Създадени са също така съвместни екипи между ангажираните с проблема институции, под прякото наблюдение на прокуратурата. Те ще разглеждат всички сигнали за нарушения на изборния процес.
Министър Цветанов определи състоялата се дискусия като изключително полезна, тъй като се провежда преди изборите с основната цел да бъде провокирана активна гражданска позиция. „Въпреки всичко, някои ще успеят да се възползват от схемите за купуване на гласове, защото няма да можем изведнъж да променим манталитета и на тези, които продават, и на онези, които купуват гласове”, добави той и предложи подобен дебат да бъде организиран и след вота.
„По всеки един репортаж, свързан с купуването на гласове, излъчен при предишните избори, бяха предприети необходимите мерки, в синхрон с прокуратурите в страната. Това е ангажимент на цялото общество, на всички институции, но преди всичко на всички политици, участващи в предизборния процес”, каза министърът на вътрешните работи. Той обеща, че по всички сигнали, визирани в излъчените по време на конференцията репортажи, ще бъдат извършени проверки от страна на компетентните органи, съвместно с прокуратурата. В случай, че бъдат установени нарушения, ще бъдат предприети мерки за недопускането им в бъдеще.