ГЕРБ: Манолова прави „изборен комикс", Манолова: Вие сте депутати-карикатури (обновена)

Булфото
share

Депутатите продължават дебатите по новия Изборен кодекс в парламента. Днес народните представители спориха за машинното гласуване.

Заместник-председателят на ГЕРБ Цецка Цачева заяви, че втората част от Изборния кодекс не е била представена на депутатите. „Няма да има машинно гласуване, 8 месеца хората бяха лъгани. Между първо и второ четене, предложението го няма", каза Цачева.

„Трябва да наведете глава, говорихте с контрапротестиращи и протестиращи за това, че ще има нововъведения в Изборния кодекс, което е машинно гласуване. Г-жо Манолова, трябва да имате малко самоуважение. Извинете се на българските граждани", призова Десислава Атанасова от ГЕРБ. Тя нарече кодекса „изборен комикс".

В отговор вносителят на проекта на Изборен кодекс Мая Манолова заяви: „Много са плоски опитите за анимационни каламбури, но какво да очакваш от депутати-карикатури".

Организационно-техническата подготовка и обезпечаване на изборите, включително с техника, консумативи и машини за машинното гласуване, ще се осъществяват от Министерския съвет, както и от областните и общинските администрации във взаимодействие с избирателните комисии. В крайна сметка това решиха депутатите с приети на второ четене текстове от новия Изборен кодекс.

Разходите по подготовката и произвеждането на изборите, включително за машинното гласуване ще са за сметка на държавния бюджет.

Министерският съвет трябва да приеме план-сметка за изборите не по-късно от 55 дни преди изборния ден. Според кодекса министърът на външните работи и българските посланици трябва да публикуват на електронната страница на МВнР и на дипломатическите ни представителства условията и реда за образуване на избирателни секции извън страната.

До 55 дни преди изборния ден дипломатите е необходимо да поискат съгласие на приемащата държава за провеждане на изборите и разкриване на избирателни секции, предвиждат промените.

Парламентът все пак прие на второ четене текстове от Изборния кодекс, свързани с избирателните списъци, предаде БТА.

Според разпоредбите тези списъци се съставят от общинските администрации по населените места. Всеки избирател се вписва само в един избирателен списък. Избирателните списъци се съставят по постоянен адрес. При избори за народни представители и за президент и вицепрезидент избирателните списъци се съставят в една част, в която се вписват всички български граждани, които имат право да гласуват. При вот за български представители в Европейския парламент, както и на местни избори избирателните списъци ще се съставят в две части - в първата се вписват всички български граждани, които имат право да гласуват в съответния вид избор, а във втората - гражданите на друга държава-членка на ЕС, които имат право да гласуват на съответния избор.

От избирателните списъци се заличават имената на гражданите, които до изборния ден са загубили правото си да избират или са починали, както и имената на тези, за които това изрично е предвидено в кодекса. Избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес не по-късно от 14 дни преди изборния ден. Искането се прави писмено до кмета на общината, района, кметството или до кметския наместник и съдържа единния граждански номер на избирателя, вида и номера на документа му за самоличност и подпис или чрез електронно заявление през интернет страницата на съответната община по настоящия адрес.

При избори за общински съветници и за кметове искането се прави, при условие че избирателят има настоящ адрес през последните 6 месеца преди изборния ден в съответното населено място. Хората с трайни увреждания, които желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, трябва да заявят желанието си не по-късно от 20 дни преди изборния ден писмено чрез заявление по образец, подписано саморъчно и изпратено по пощата, факс или чрез електронно заявление през интернет страницата на съответните органи.

Опит за държавен преврат съзряха депутатите на ГЕРБ в черновата на новия Изборен кодекс.

Пред журналисти в кулоарите на парламента Цецка Цачева коментира Параграф 12 от работния вариант на ИК, който споменава за евентуални парламентарни и президентски избори през май тази година.

"Кои са силите, които готвят президентски избори, къде се намират те, кой ги организира, кой от тях подава информация на г-жа Манолова, за да може да предвиди такава разпоредба и да я изпрати за съгласуване пред Венецианската комисия", попита Цачева.

Бившият здравен министър Десислава Атанасова стигна по-далеч, като попита дали Мая Манолова не е в основата на протестите срещу президента.

"След като хората за пореден път са излъгани, че няма да гласуват по нови правила, че няма да гласуват машинно, че няма да има електронен вот, единствено и само една цел оправдава новия Изборен кодекс "Манолова", а тя е ясна за всички - това е атака срещу президентската двойка", заключи Десислава Атанасова.

Водещи новини

Още новини