Чистят избирателните списъци за евровота

share

Властите се заеха да чистят избирателните списъци за евровота, независимо че още не е гласуван нов Изборен кодекс и не е насрочена дата, пише "Труд".

Служба ГРАО в регионалното министерство е разпратила до всички общини списъци с имената на хора с настоящ адрес в държави извън Европейския съюз и постоянен адрес в съответната наша община. Причината е, че ако евровотът е на 25 май, както се очаква, изискването за уседналост влиза в сила от 24 февруари.

Указанието на ГРАО е да се провери дали тези хора не са се завърнали междувременно у нас, или не пребивават трайно в друга страна от ЕС. Целта е тези граждани да бъдат призовани да си актуализират настоящия адрес поне 3 месеца преди датата за евроизборите. В противен случай те ще бъдат заличени от избирателните списъци и няма да имат право да участват във вота, ако не е спазено изискването на Избирателния кодекс за уседналост от 3 месеца.

От ГРАО отказаха да обяснят откъде са им данните за хората, които трябва да отпаднат, и дали са коректни. През 2011 г. на местния вот, за който също има изискване за уседналост, граждани, пътували зад граница, масово се оказваха без право на вот. Причината бе в некоректни данни, подавани от МВР до местните администрации и ГРАО. Специалисти припомниха, че никоя от институциите у нас не води регистър на влезлите и излезлите през границите българи.

Заради хаоса през 2011 г. много попаднали в забранителните списъци недоволстваха, че не са подавали заявление за отрегистриране, припомниха от община Шумен.

Освен това гражданите били недоволни, че се налагало да плащат 5 лв. такса за промяна на настоящия адрес. Сега би трябвало да бъдат издирени 7191 души, каза шефът на дирекция "Гражданска регистрация" в общината Катя Иванова. Общината обаче няма да праща писма, защото предишния път от над 5000 поканени се отзовали едва 100 души. Ще разчитат на медийната разгласа.

Според изборното законодателство местните администрации, които водят регистър на населението, съставят избирателните списъци. Те се отпечатват за изборния ден от ГРАО. В списъка на всяка секция се вписват всички пълнолетни граждани, които не излежават ефективна присъда или не са под запрещение, и имат постоянен адрес на територията на съответната община. Желаещите да гласуват по настоящ адрес обикновено трябва да подадат декларация за това в определен срок преди изборния ден. За всеки избор сроковете се уточняват от ЦИК.

Възрастните хора - но максимум до 75 години, се оправят без проблем с машинното гласуване. Гласоподавателите над тази възраст обаче вече трудно виждат числата на "устройството" и се объркват. Това показал "експеримент-демонстрация" за предвидения по новия избирателен кодекс машинен вот.

Водещи новини

Още новини