За трети път в най-новата ни история българските граждани ще гласуват предсрочно за ново Народно събрание след оставка на правителството.
Общо 6 868 455 български граждани са с право на глас за провеждащите се днес парламентарни избори. В т. нар. забранителни списъци са включени общо 160 972 души. От тях лишени от свобода са 7389 души, поставени под запрещение - 7243 души, снабдени с удостоверения за гласуване на друго място - 378, подали заявление за гласуване в чужбина - 78 542 и подалите заявления за гласуване по настоящ адрес - 67 420 души. В изборите за 42-рото Народно събрание се състезават общо 45 партии и коалиции, които имат свои листи в 31 избирателни района. Над 7000 кандидати ще се борят за 240-те депутатски места.
В 42-рото Народно събрание ще влязат само тези формации, които на вота са успели да получат над 4% електорална подкрепа. Според данните на Централната избирателна комисия общият брой на хората, които имат право да упражнят правото си на глас е 6 868 455. Изборният ден започва точно в 7 ч. и приключва в 20 ч. Редът за гласуване няма да затрудни хората, тъй като процедурата е утвърдена през последните години, заяви за „Дарик" говорителят на ЦИК Бисер Троянов.
Всеки български гражданин, който има право да гласува и желае да даде своя вот, може да го направи в изборна секция според неговия постоянен адрес. 14 450 полицаи ще отговарят за реда по време на изборния процес.
Легитимирането пред СИК става единствено с валидна лична карта. Изключение правят хората, родени преди 31 декември 1931 г., които ще могат да се представят със стария зелен паспорт.
Звената „Български документи за самоличност" към МВР ще работят на пълен работен ден в неделя и ще оказват съдействие на хората, които не притежават валидни документи, за да могат да гласуват, обясни говорителят на ЦИК Бисер Троянов.
„Действията по начало няма да затруднят избирателите, те са утвърдени през последните години. Служител на СИК подава на избирателя празна бюлетина, която я разгъва пред него, подпечатва я с един печат отзад на гърба и я подава на избирателя. Нека избирателят да се увери, че тази бюлетина не е попълнена вместо него и чак тогава да влезе в кабината за гласуване. Вътре с химикал със син цвят той изразява своето предпочитание, като изобразява знака Х само в едно от квадратчетата на избраната от избирателя партия или коалиция, или независим кандидат; сгъва бюлетината по фабричните сгънки; излиза; подава я на член на СИК, който я подпечатва втори път на съответното място, след което избирателят пуска бюлетината в изборната урна и се подписва в избирателния списък", уточни Троянов.
Всички сигнали за нарушения, свързани с предизборна агитация, следва да бъдат отправяни до РИК, които да се погрижат за отстраняване на проблема и евентуално съставяне на протокол на нарушителя. 227 секции са разкрити за гласуване на сънародниците ни в чужбина от общо 57 държави. За всякакви нарушения по време на изборите в неделя ще следят общо 275 наблюдатели от 5 международни организации.
Денят на истината - България избира
- 12.05.2013 | 06:19
- 2903