Гунев: МВР е само част от институциите, които следят изборния процес

Снимка © МВР
share

Министерството на вътрешните работи е само част от една по-широка мрежа от институции, които следят сигурността на изборния процес, заяви зам.-министър Гунев.

По инициатива на вътрешното ведомство днес бе организирана кръгла маса на тема „Сигурността на гражданите, превенцията и опазването на обществения ред – гаранции за честни избори".

"За нас е важно мнението на гражданското общество", заяви при откриването на проявата министър Петя Първанова. Пред представителите на неправителствени организации и сдружения тя уточни, че това е първата от поредицата кръгли маси, организирани от вътрешното ведомство.

МВР има добра практика на взаимодействие с неправителствените организации, уточни вътрешният министър и изрази надежда, че днешният форум ще бъде окачествен като добър проект. В този смисъл зам.-министър Филип Гунев посочи, че гражданските организации, наблюдаващи изборния процес, помагат за по-ефикасната работата на МВР. Той не скри мнението, че често хората предпочитат да подават сигнали за нарушение на изборния процес към неправителствени организации вместо директно към МВР. От своя страна, гражданските организации филтрират сигналите и подават достоверна информация в МВР. Гунев припомни, че вътрешното министерство е само част от една по-широка мрежа от институции, които следят сигурността на изборния процес.

В този смисъл директорът на ГД "Национална полиция" гл. комисар Ангел Антонов представи пред участниците в срещата презентация за задълженията и подготовката на правоохранителните органи за гарантиране на законосъобразността на изборния процес. Той подчерта, че използването на специални разузнавателни средства при разследване на престъпления ще се извършва само по искане на компетентната прокуратура. Главният комисар заяви, че за осигуряването на охраната и сигурността на гражданите в предизборния и изборен ден ще бъдат ангажирани общо 35 000 полицейски служители. Той посочи, че полицейските служители вече са инструктирани за специална бдителност към провокации в изборния ден.

Същевременно областните дирекции на МВР и СДВР са запознати с разпоредба, според която МВР няма право да сключва договори за охрана на краткосрочни прояви на заинтересовани лица, в случая политически партии. Антонов уточни още, че полицаите ще попълват декларации за това дали са свързани по роднинска или друга линия с председателите на изборните комисии, с народни представители от региона или с политически лица. Това ще се прави с цел избягване на нарушения на изборния процес.

На 25 април МВР ще открие гореща телефонна линия за сигнали за злоупотреби в изборния процес, допълни зам.-министър Гунев, а по думите на гл. комисар Антонов към всички подадени към МВР сигнали ще бъде работено с необходимата отговорност.

Представителите на неправителствения сектор дадоха ясен знак на готовност за сътрудничество в името на провеждането на честни избори и разкриването на корупционни схеми. Изразиха становището, че по-ранната оценка на риска би очертала много по-ясно зоните за превенция, както и адекватните и навременни действия на институциите.

Водещи новини

Още новини