България е ощетена от цялостната европейска земеделска политика

Булфото
share

Това коментира председателят на Икономическия и социален съвет проф. Лалко Дулевски.

Според него България е много ощетена от цялостната европейска земеделска политика. От икономическия и социален съвет отбелязаха статистиката, че само 7% от земеделските стопани в Европа са на възраст под 35 години, а очакванията са 4,5 млн. души от тях на възраст над 65 години да прекратят дейността си до 2020 г.

От Икономическия и социален съвет коментираха, че трябва да има по-справедливо разпределение на субсидиите за всички страни-членки на Евросъюза. С приемането на новите 12 страни-членки в ЕС намаля размерът на подкрепата за всеки стопанин поотделно, обясни проф. Лалко Дулевски.

„Ощетени сме по много начини и още повече тревогата за нас е, че самата политика на Европейския съюз като че ли в бъдеще в някаква степен неглижира общата селскостопанска политика като основна политика на ЕС. Давам само два примера: от дела на разходите в Европейския съюз на общата селскотостопанска политика от общия бюджет на Европа през 1985 година е бил 75 процента или три четвърти, през 2013 година се предвижда този дял да падне почти два пъти – около 39,3 процента. Същевременно доходът в селското стопанство в ЕС е с около 50 процента по-нисък от дохода в другите икономически сектори, а суровините в този отрасъл се увеличават. Това поставя въпроса въобще за бъдещето на селското стопанство – какъв отрасъл е и как той ще подкрепя икономиката и въобще развитието“, коментира той.

Дулевски посочи, че ИСС предлага създаването на стратегия за развитие на селското стопанство у нас, която да набележи конкретните политики, като се предостави възможност общините и регионите по места да могат да вземат гъвкави решения. Така ще се допринесе за увеличаване на БВП и производителността.

Водещи новини

Още новини