До 15 юни 2024 г. гроздопроизводителите могат да подават заявления за финансиране по интервенция "Застраховане на реколтата" от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България 2023-2027 г., съобщиха от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ).
За подпомагане могат да кандидатстват гроздопроизводители, отглеждащи винени сортове – физически или юридически лица, както и групи и организации на физически или юридически лица. Те трябва да са регистрирани по Наредба № 3 от 1999 г.
От Фонда припомнят, че преди подаването на документи лозарите трябва вече да са застраховали реколтата си в избрана от тях застрахователна компания.
Допустими за финансиране са застрахователни рискове за природни бедствия и неблагоприятни климатични условия, които са унищожили над 30 процента от средния добив в стопанството. Загубите се изчисляват на база на предходния тригодишен период или средното количество за три години с оглед на предходния петгодишен период, като от него се изключва най-високата и най-ниската стойност.
Към застрахователните рискове, които се подпомагат, са включени неблагоприятни климатични условия (слана, буря, градушка, заледяване, силен или проливен дъжд, тежка суша), както и загуби, причинени от нашествия от вредители.
Отпуснатата финансова помощ може да е до 80 процента от стойността на застрахователните премии. Допустимият максимален размер на застрахователното обезщетение за единица площ, върху която се изчислява застрахователната премия, допустима за подпомагане през финансовата 2024 г., е 3973,43 лева.
Заявленията се подават по електронен път през индивидуалния профил на кандидата или на упълномощено от него лице в Системата за електронни услуги (СЕУ).
За въпроси, свързани с подаването на заявленията, кандидатите могат да се обръщат на посочените на интернет страница на ДФЗ телефони в работни дни от 9:00 до 17:30 часа.
БТА припомня, че по време на 10-ото издание на фестивала "Дефиле Вино и гурме 2024", което се проведе в края на миналата седмица в Пловдив, заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев посочи, че бюджетът по интервенция "Застраховане на реколтата" е 800 000 лева.
Аграрният заместник-министър подчерта, че близо 200 млн. лева е бюджетът за инвестиции в лозаро-винарския сектор, заложени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) 2023-2027 г. Средствата са за четирите години - от настоящата до 2027 г. включително.
Стратев допълни, че през следващите два месеца - юни и юли, ще се проведат допълнителни приеми за над 13 млн. лева по три интервенции – "Инвестиции в лозаро-винарския сектор", "Инвестиции в екологични съоръжения" и "Преструктуриране и конверсия на лозя". Допълнителните приеми са само за проекти с авансови плащания за финансовата 2024 г.