Експерти искат да бъде пренаписан еврорегламентът за растенията, получени с геномни техники

Novini.bg/ Canva
share

Предложеното от Европейската комисия ново законодателство за растенията, получени чрез нови геномни техники и произведените от тях храни и фуражи, трябва да бъде пренаписано. ГМО-растенията да останат в лабораториите, докато не бъдат установени реални ползи и нужди за освобождаването им в природата и предлагането им като храна на пазара. Зад тези общи искания застават експерти от различни области - лекари, адвокати, учени, земеделци, животновъди, пчелари, овощари, както и браншови организации, и обикновени граждани от цялата страна.

В края на миналата година, предложеното от Комисията законодателство за премахване на регулациите за новото поколение ГМО-растения, беше отхвърлено от министрите на земеделието на Европейския съюз. На 11 януари в Брюксел предстои ново гласуване. Позицията на България все още е неясна.

"Досега нямаше дебат, нямаше обсъждане. Не само това, но правителството се опита да представи позицията на България, без дори да се консултира и да представи позицията на Народното събрание. Да не говорим за хората в България", заяви доктор Светла Николова от Сдружение "Агролинк", която изтъкна, че 97% от българите са против ГМО.

"Всички са наистина притеснени от това, че няма да има етикетиране, няма да има контрол и оценка на риска", предаде БНР.

Доц. Дочев: Най-опасното в регламента за новите геномни техники е отпадането на контрола

Поради тази причина в 12 часа в Българската телеграфна агенция се организира кръгла маса, на която ще бъде представена Общата позиция на граждани, експерти и браншови организации, които искат регламентът да бъде пренаписан:

"Вече има 1600 патента в много широк диапазон от растителни култури, които са регистрирани от 4 мултинационални гиганта, които работят в агро-химическата промишленост", каза Николова.

Водещи новини

Още новини