НАЗ: Институциите да вземат мерки за оцеляването на сектор "Земеделие"

Булфото (архив)
share

Националната асоциация на зърнопроизводителите многократно е доказвала, че стои зад всеки един фермер. Това означава, че няма да спре да брани сектор „Земеделие“, няма да се откаже да посочва пропуските на институциите, да отбелязва грешките им и да настоява за промени. Липсата на отношение и мерки през последните месеци, във връзка с дестабилизацията на сектора, е не просто грешка. Това е най-бързият и сигурен начин да загине родното земеделие. 

Това пише в декларация от страна на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Ето какво още споделят от НАЗ:

За да бъдем по-ясни, ще използваме цифрите: Над 35 млн. декара обработваема земя и все още сме в очакване на нови пазари и действия по отношение на олекотяване на административни тежести. Над 15 000 земеделски производители, изплатили над 2,5 млрд. лв. ренти, произвели продукция за над 7 млрд. лв. за годината (инвестиции пряко в икономиката на България) и получили 0 лв. помощ от страна на държавата за последиците от войната в Украйна.

Всички тези цифри са постигнати въпреки изпълненията на задължителни стандарти, зелена сделка и още куп други изисквания. Сектор „Земеделие“ осигурява над 100 000 работни места и неговият крах предвещава сериозни икономически и социални проблеми. Във връзка с кризата, пред която са поставени производителите, НАЗ апелира за реформи и подкрепа отговорните институции, като на 05. 09.23 г. изпрати Декларация до Министерството на земеделието и храните.

Публикуваме пълния текст на документа без редакторска намеса:

"Декларация за оцеляване на сектор „Земеделие“

С настоящата декларация Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява отговорните институции да вземат мерки срещу кризата, в която се озова сектор „Земеделие“.

В момента се намираме на прага на втора поредна и изключително тежка година. На първо място, няма как да не отбележим, че последиците от войната в Украйна неминуемо оказват сътресения на пазара. Тази година се наблюдава голям скок в себестойността на продукцията, дължаща се на повишените разходи, както и многобройните европейски изисквания, които земеделските производители са задължени да изпълняват. Себестойността на продукцията обаче не се намира в корелация с цената на международните пазари.  Другият важен фактор, който пречупва земеделските производители, е ограбването на възможността за пазар на европейско и дори световно ниво. 2023 година е тежка финансово и заради огромният натиск на изисквания спрямо сектора, по отношение на зелената сделка, изпълнявана от всички европейски фермери.

Тези фактори доведоха до тежката ситуация, в която се намира сектора и необходимостта от взимането на навременни мерки за спасяването му.

В момента предстои жътвата на две важни култури – слънчоглед и царевица. На прага е и приключването на забраната на украински внос и сме силно обезпокоени дали тя ще се удължи. Към това бихме искали да напомним също, че зърно по складовете има и от миналата година. 

Кръстосани проверки на заявленията за земеделски субсидии

НАЗ изразява силното си безпокойството за земеделските производители, тъй като голяма част от тях са пред финансов колапс, изпитват затруднения да покрият задълженията си и да обезпечат следващата стопанска година. Много от тях са притиснати от ниските добиви, породени от тежките климатични условия тази година.

Крахът в земеделието не е просто затваряне на една фирма, това е домино, което ще доведе до сътресения в голяма част от доставчици, партньори и дългогодишни сътрудници. Загубата един земеделец е загуба на работни места, на регионална стабилност и местна икономика.

Сектор зърнопроизводство е най-големият платец на рентни плащания. Ние сме най-големият поддръжник на социален мир и всяко сътресение рефлектира продоволствената сигурност на Р България.

Липсата на каквато и да било държавна подкрепа за сектора, липсата на категорична позиция от страна на институциите и стремеж за спасяването на земеделския сектор, обезкуражава българските стопани.

Във връзка с гореизложеното, НАЗ настоява за спешна среща с министър-председателя на България, Николай Денков, Министерството на земеделието и Министерството на финансите, както и изслушване пред Комисията по земеделие.

НАЗ заявява абсолютната и непоколебима готовност да защитава сектора и нашите членове. Нашият призив е да се обърне внимание на тези сериозни предизвикателства и да се насърчат усилията за намиране на решения и подкрепа. Очакваме в тази трудна година, за всички нас, държавата да застане до гарантите на своята продоволствена сигурност!". 

Водещи новини

Още новини